چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ | 2017 Wednesday 13 December        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

در دیدار شهردار تبریز با مدیر کل اوقاف و امورخیریه آذربایجان شرقی تاکید شد:

احیاء و بازسازی مسجد قدیمی «یاعلی تبریز» / بازنگری در مجموعه مقبره الشعرا و امامزاده سید حمزه

آسانیوز: در دیدار شهردار تبریز با مدیرکل اوقاف استان آذربایجان‌شرقی بر احیای مسجد قدیمی «یا علی » تبریز تاکید گردید.

احیاء و بازسازی مسجد قدیمی «یاعلی تبریز» / بازنگری در مجموعه مقبره الشعرا و امامزاده سید حمزه
دی ۰۴
۱۶:۵۹ ۱۳۹۵

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌شرقی  در این دیدار از احیای مسجد قدیمی یا علی(ع) استقبال کرده  و گفت: این مسجد به علت قدمتی که دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. حجت‌الاسلام علی مصایبی در این خصوص اظهار کرد: با توجه به نظر و تاکید آیت‌الله سبحانی بر احیای مسجد یاعلی(ع)، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان نیز در این راستا قدم برداشته و اقدامات برای بازسازی آن را نیز شروع کرده است.
وی ادامه داد: در جهت احیای مسجد یاعلی(ع) ابتدا نیاز بود که هیئت امنایی قوی برای این مسجد قدیمی تشکیل شود از این رو برای هیئت امنای این مسجد تلاش کردیم که برخی افراد قدیمی و همچنین برخی از مسئولان را برای این موضوع انتخاب کنیم.
وی با اشاره به قدمت مسجد یاعلی(ع) و با تاکید بر اینکه وظیفه‌ی ما آباد کردن مساجد است، افزود: این مسجد با قدمت خود دارای اهمیت بسیاری است و همچنین با توجه به اینکه مساجد محل عبادت مردم است، از این رو احیای مساجد نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تاکید کرد: همانگونه که کلیسا برای مسیحیان اهمیت دارد و در راستای احیای آن تلاش می‌کنند ما نیز باید مساجد خود را که عبادتگاه مسلمانان است، احیا کنیم؛ چرا که بالاترین ثواب برای انسان قرائت نماز است از این رو ما نیز باید در جهت آبادانی محل نماز و عبادت مردم تمام تلاش خود را به کار ببندیم.

شهردار تبریز نیز در این دیدار از احیا و بازسازی مسجد تاریخی یاعلی خبر داد و افزود: این مسجد تاریخی، باید در شان مستندات تاریخی و مذهبی موجود، در شهر نقش آفرین باشد.

نجفی خاطرنشان کرد: طبق گزارش‌های رسیده و بر اساس مستندات تاریخی «مسجد یاعلی» در مجاورت مسجد جامع، از مساجد تاریخی و همچنین از مدارس باسابقه‌ دینی است که عالمان بزرگواری را در دامان خود پرورده‌است.
وی با بیان این‌که متاسفانه امروز این مسجد در وضعیت مناسبی به سر نمی برد، افزود: با توجه به توصیه‌های مکرر حضرت آیت‌الله سبحانی، با همتی که هیئت‌امنای این مسجد دارند، آماده احیای این مسجد هستیم.

شهردار تبریز به همجواری دو مجموعه مقبره‌الشعرا و بقعه حضرت سید‌حمزه(ع) اشاره و خاطرنشان کرد: شهرداری تبریز پس از دهه‌های متمادی، با اختصاص بودجه و توان ویژه عمرانی، احیای این مجموعه را هدف قرار داده است؛ در کنار این پروژه، بقعه حضرت سید‌حمزه(ع) نیز می‌تواند با اجرای برخی بازنگری‌ها در محوطه و زوایای پیرامون، تقویت شده و یک بافت ارزشمند فرهنگی و مذهبی را در شمال شهر پدید بیاورد.
شهردار تبریز تاکید کرد: تبریز از دیرباز مهد عاملان و مجتهدان جلیل‌القدر بوده و سه علامه شهیر را تقدیم جهان تشیع کرده است، از این رو باید این امتیاز مهم فرهنگی و مذهبی، به عنوان یکی از شاخص‌های پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی لحاظ شود.

وی به دیدار اخیر خود با مقامات آستان قدس علوی اشاره و خاطرنشان کرد: طبق اعلام مدیران این آستان، ۲۵ تن از علمای شاخص آذربایجانی در حرم مطهر علوی مدفون شده‌اند؛ با این حال، اطلاعات عموم پژوهشگران و حتی روحانیون، از این موضوع بسیار محدود است.
نجفی ادامه داد: از سازمان اوقاف انتظار می‌رود در کنار برنامه‌های اجرایی حوزه وقف، تبیین چهره شاخص علما را در برنامه‌های فرهنگی خود جای دهد.
شهردار تبریز با یادآور شدن ظرفیت‌های خواهرخواندگی تبریز با کربلای معلی اظهار داشت: این امتیاز مهم می‌تواند در زمینه‌ ارتباطات فرهنگی و مذهبی دو شهر، کارساز باشد.

 

About Author

asanews@ah

asanews@ah

اخبار مشابه

۰ دیدگاه

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دوست دارید دیدگاه خودتون رو به اشتراک بزارید؟

نوشتن دیدگاه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *