دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ | 2017 Monday 11 December        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

مهد تمدن ضمانت های اجرایی اجتماعی منشور حقوق شهروندی را بررسی کرد

از حقوق شهروندی تا فرهنگ شهروندی

دوشنبه ای را که گذشت باید یکی از مهم ترین روزهای ریاست جمهوری حسن روحانی به شمار آورد. منشور حقوق شهروندی گرچه دیرهنگام اما بالاخره تدوین شد تا در سال های پس از تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حقوق شهروندان ایرانی برای نخستین بار به شکلی تقریبا تفصیلی احصا شود.

از حقوق شهروندی تا فرهنگ شهروندی
دی ۰۵
۰۹:۳۲ ۱۳۹۵

به گزارش آسانیوز به نقل از مهد تمدن ؛ این وعده ارزشمند دولت تدبیر و امید با آنکه مانند سر انجام بخشیدن به پرونده هسته ای به طول انجامید اما بررسی های اولیه از فحوای منشور نشان می دهد دقت تقریبا زیادی برای تدوین آن اعمال شده است . آنچنان که گزارش می شود مشارکت اساتید دانشگاهی بویژه علمای حقوق عمومی توانسته است میوه ای شیرین بر درخت دستاورد های دولت روحانی برویاند.
با این حال باید اعتراف کرد آنچه برای تدوین منشور حقوق شهروندی تا به امروز صورت گرفته است، تنها نیمی از مسیر پیموده شده است. چه آنکه استقرار این حقوق تنها زمانی قابل تصور است که حقوق شهروندی در فرهنگ عمومی مردم جایگزین شود.
دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی نیز این عقیده را می پذیرد و در گفتگویی که پس از رونمایی از منشور حقوق شهروندی انجام داده؛ عنوان می کند: « اگر این منشور به عزمی ملی و فرهنگ عمومی تبدیل شود دولت‌های بعدی نیز مجبور به اجرای آن خواهند بود.»
علی یونسی خطاب به دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی، ادامه می دهد: «ما از ایشان می‌خواهیم که این نهادسازی و فرهنگ‌سازی را در سراسر کشور ایجاد کرده و در کنار استانداری‌ها و سازمان‌های دولتی یک هسته مشاورت و نظارت برای اجرای حقوق شهروندی در دولت ایجاد کند تا سازمان‌های دولتی پایبند به دستورات رییس‌جمهور باشند.»
آیت الله غرویان، فقیه و محقق اسلامی نیز به نوعی دیگر بر ضرورت فرهنگسازی در حوزه منشور حقوق شهروندی تاکید دارد و می گوید: «مسائل فلسفی و فکری زیربنایی، معمولا هیچ وقت ضمانت اجرایی نداشته و ندارند. بلکه ضمانت اجرای آن در تاثیرشان بر فرهنگ جامعه است. منشور فوق، تفکر و ایده نوینی را مطرح کرده است که باید از طریق نخبگان برای مردم تشریح شود. اگر جامعه به سطح تفکر و عقلانیت لازم برسد مفاد این منشور خود به خود اجرا خواهد شد چرا که ضمانت اجرایی آن وجدان، اخلاق و ایمان مردم است.»
با این حساب به نظر می رسد، از این پس رسانه ها محوری ترین نقش را در تبیین ابعاد مختلف حقوق شهروندی و آشنا ساختن آحاد مردم با حقوقشان خواهند داشت. در این میان گرچه رسانه های مجازی بخش بزرگی از کار را انجام می دهند اما این موضوع، چیزی از مسئولیت رسانه های عمومی نمی کاهد. البته صدا و سیما از آنجایی که خود به عنوان دستگاهی حکومتی، مکلف به پایبندی نسبت به حقوق شهروندی است اما به سبب آنکه این رسانه آنچنان که قانون اساسی تعیین کرده است اداره نمی شود ، لاجرم نمی توان از آن انتظار داشت تا در حوزه تبیین و تشریح حقوق شهروندی نیز کار چندانی انجام دهد. از این رو بار مضاعفی بر گرده دیگر رسانه های جمعی کشور سنگینی می کند.
قطع یقین اگر قرار باشد دولت روحانی با یکی از اقداماتش در تاریخ سیاسی ایران ماندگار شود، اتصاف به احیای حقوق شهروندی ثقیل ترین و نیکوترین عملکردی است که می توان از آن نام برد، مشروط بر آنکه رسانه های حامی گفتمان دولت در این مقطع از رسالت خود جا نمانند.

اخبار مشابه

۰ دیدگاه

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دوست دارید دیدگاه خودتون رو به اشتراک بزارید؟

نوشتن دیدگاه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *