دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ | 2017 Monday 11 December        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

حاشیه‌ای بر خبر تغییر کاربری فضای سبز در منطقه چایکنار تبریز:

به نام احیا، به کام ادارات و سازمان ها

آسانیوز/یادداشت: سیده پری ناز سهرابی/:باورش سخت هم که باشد، تبریز در گذشته‌ای نه چندان دور یکی از باغ‌شهرهای ایران بوده و هر محله‌اش پر بوده از درختان بلند و صدای پرندگان. محلاتی چون باغمیشه، کوچه باغ، باغ جبرئیل، تپلی باغی و باغ معروف که امروز سهمشان از درختهای بلند، تنها نام باغ است.

به نام احیا، به کام ادارات و سازمان ها
آذر ۳۰
۲۰:۲۰ ۱۳۹۵

در طول سی سال گذشته حدود هزار هکتار کاربری فضای سبز درون شهری و باغات تبریز تبدیل به کاربری های دیگر شده تا سهم شهروندان از طبیعت در شهری که به دلیل وجود کارخانه‌های مختلف، نیاز بیشتری به هوای پاک دارند،  کمتر از یک سوم استانداردهای جهانی باشد.

امروز اما، صادق نجفی، شهردار تبریز در حالی از طراحی  و پیگیری فضای سبز پایدار و مقاوم به عنوان یکی از از برنامه‌های فضای سبز شهرداری تبریز می گوید، که خبر تغییر کاربری یکی از فضاهای سبز منطقه چایکنار، در محافل، به صورت درگوشی درحال پیچیدن است. فضای پشت گرمابه قنبری، که امروز تبدیل به نخاله گاه شهرداری منطقه ۱ شده. زمینی که به گفته محمد حسین حسن زاده، مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز تبریز مساحتی بیش از چهار هزار متر مربع دارد.

یعنی  در حالی چهار هزار متر زمین با کاربری فضای سبز در تبریز به خطر افتاده، که مطابق استانداردهای جهانی سرانه فضای سبز درون شهری به ازای هر فرد می‌بایست ۲۵ متر مربع باشد که این میزان هم اکنون در شهر تبریز کمتر از ۹ متر مربع است.

به گفته معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، طرحی در کمیسیون ماده ۵ استان با اتاق بازرگانی توافق شده که محل فعلی اتاق بازرگانی به عنوان موزه صنعت و تجارت تبدیل شود.

محمد صادق پورمهدی اضافه می کند: قرار شده اتاق بازرگانی تبریز هم در ۲۰ تا ۲۵ درصد زمین پشت گرمابه قنبری تبریز،  ساختمان جدیدی با معماری سنتی تبریز احداث کند.

مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه ۱، با بیان این که شهرداری دلیلی برای تغییر فضای سبز ندارد، می گوید: نه تنها در زمین نام‌برده شده،  بلکه در هیچ کدام از باغات چایکنار قصد تغییر کاربری نداریم.

هرچند رامین راستی، خبر ارائه پیشنهاد تغییر کاربری زمین مذکور از طرف شهرداری منطقه ۱ به کمیسیون ماده ۵ را به کلی تکذیب می کند، اما معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز می‌گوید: شهرداری منطقه ۱ بنا بر درخواست اتاق بازرگانی، با نام شهرداری پیشنهاد تغییر کاربری زمین پشت گرمابه قنبری را به کمیسیون ماده ۵ برده است.

محمد عزتی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز توضیح می دهد: اتاق بازرگانی تبریز به دلیل قدیمی و کوچک بودن و عدم امکان نوسازی ساختمان فعلی‌اش، از شهرداری منطقه ۱ درخواست کرده به نام شهرداری برای تغییر کاربری زمین یاد شده اقدام کند؛ تا به این ترتیب ساختمان فعلی اتاق بازرگانی تبدیل به مرکز فرهنگی شود و زمین پشت گرمابه قنبری به عنوان فضای اداری در اختیار آنها قرار بگیرد.

عزتی تصریح می‌کند: تغییر کاربری زمین یاد شده در کمیسیون ماده ۵ مطرح است اما بر اساس قانون باغات نباید بیش از ۱۵ درصد آن تغییر کاربری داده شود.

اما ظاهرا به جای ۱۵ درصد، قرار بر ساخت بنا در ۲۰ تا ۲۵ این زمین شده است. عزتی خاطرنشان می‌کند: هنوز در کمیسیون ماده ۵ با آن موافقت نشده و موافقت مشروط است به رعایت ساخت بنا در فضای مجاز و احیای زمینهای اطراف آن.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز، ادامه می دهد: آن زمین، امروز تبدیل به کارگاه امانی شهرداری شده، که ضایعات و نخاله‌ها به آنجا ریخته می‌شود؛ و حتی اگر ساختمان اتاق بازرگانی در آنجا بنا شود، بازهم احیای زمین‌های اطراف، به نفع شهر است.

عزتی در خصوص کمبود فضاهای سبز شهری در تبریزی که زمانی باغ‌شهر ایران بوده می‌گوید: شاید پارک های محلی ما کم  باشد اما با توجه به اقدامات شهرداری در عون بن علی، پارک ائل گلی، پارک کوهستان، آراپادره سی و …از نظر فضای سبز عمومی و پارکهای مقیاس منطقه شهری مشکلی نداریم.

وی می افزاید: از طرفی هم نیازهای شهری ادارات هم هست که نمی‌توانیم نادیده بگیریم؛ به همین دلیل کمیسیون ماده ۵ با اعمال سیاست گذاری‌ها سعی می کند با شرایط ویژه موافقت کند.

عزتی تاکید می کند: تغییر کاربری چند نوع است. کمیسیون نمی گوید که در آن فضا مرکز تجاری بسازید؛ به مصوبات یک دهه پیش نگاه کنید. وقتی ارگانی تغییر کاربری خواسته به شرط ایجاد فضای سبز و پارکهای محله‌ای با آن موافقت شده است.

از وی در مورد سیاست کمیسیون ماده ۵ در برخورد با تغییرکاربری‌هایی از این دست می پرسم. پاسخ می‌دهد: من سخنگوی کمیسیون نیستیم و باید استاندار اعلام کند؛ اما روالشان بر احیا است. یعنی شهرداری از سهم خودش به نفع احیای فضاهای سبز می گذرد و به جای عوارض، سهم خود  را تبدبل به فضای سبز می‌کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز، اذعان می‌کند: در مورد زمین مورد بحث هم، فعلا شهرداری منطقه خودش درخواست داده  و نامی از اتاق بازرگانی نیامده است که کمیسیون هم  موافقت با کلیات درخواست را منوط به ارائه طرح کرده.

پروژه انتقال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز به ساختمان جدید، بنا به گفته اکبر فلاح، دبیر کل این نهاد،هنوز در حد حرف است.

فلاح دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز می‌گوید:  موقعیت فعلی اتاق بازرگانی که در مرکز شهر  قرار دارد، ساختمانش کوچک است و امکان برگزاری برخی جلسات در آن نیست، سبب شده صحبتهایی مطرح شود اما هنوز در حد حرف است.

دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز  با بیان این‌که دنیا، دنیای توسعه است، اشاره می‌کند: اتاق بازرگانی هم دوست دارد توسعه پیدا کند.

اما فلاح هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه و میزان این توسعه به خبرنگار ما نمی‌دهد و تنها به بیان این‌که اگر عملی شد شما را در جریان می‌گذاریم، اکتفا می‌کند.

امروز، حتی اگر استاندار آذربایجان شرقی در نقد تغییر کاربری بیش از ۳۰۰ هکتار از فضای سبز تبریز، بگوید: قرار نیست برای تامین منابع مالی، محیط زیست را بفروشیم، با نگاهی به ساختمان‌های بلند بی‌روح، مشکل بتوان نگرانی از آینده فضای سبز تبریز نداشت. فضای سبزی که امروز هم عملا چیزی از آن باقی نمانده.

از طرفی، تجربه نشان داده، تصاحب فضای سبز توسط هر نهادی حتی اگر احیای آن فضا را در پی داشته باشد، دست شهروندان را از سهمشان از طبیعت شهری کوتاه کرده است.

پروژه احداث پارکینگ در فلکه بزرگ ولیعصر، که فضای سبز منطقه را تبدیل به چمن‌های مصنوعی بی‌رمق کرد، قطع یا به گفته‌ای جابه‌جایی درختان میدان افلاک نما برای احداث تقاطع غیر همسطح، و قطع درختان تنومند مسیر ائل‌گلی به درخواست مالک ساختمان یک فست‌فود و جایگزینی آن‌ها با درختچه های کوچک، قطع درختان مسیر بی آرتی قونقا تا راه آهن، تنها بخشی از اقدامات سال‌های اخیر در صیانت از فضای سبز شهری تبریز بوده.  این روزها هم با نزدیک شد اتمام بازسازی سینما قدس، زمزمه‌های قطع درختان جلوی این سینما قوت می‌گیرد.

حالا باید گوش به زنگ خبرهای کمیسیون ماده ۵ بود، تا ببینیم امسال که از طرف شهرداری با عنوان سال نهضت درختکاری نامیده شده و به این بهانه هزینه‌های کلانی صرف می‌شود،  چه مقدار از سهم فضای سبز مردم، به نام احیا و به کام سازمانی مصادره خواهد شد.

به قلم :سیده پریناز سهرابی

About Author

asanews

asanews

اخبار مشابه

۰ دیدگاه

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دوست دارید دیدگاه خودتون رو به اشتراک بزارید؟

نوشتن دیدگاه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *