شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ | 2017 Saturday 23 September        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

بررسی چالش ها و فرصت های رشته هنرهای رزمی ، در گفتگو با سید افشین مباشر، قهرمان بین المللی این رشته:

تا زمانی که هنرهای رزمی، زیر مجموعه ی فدراسیون ورزش های همگانی باقی بماند به جایی نخواهیم رسید!!

آسانیوز: سید افشین مباشر، قهرمان بین المللی رشته هنرهای رزمی در گفتگو با خبرنگار ما ضمن تشریح چالش ها و فرصت های این رشته گفت: تا زمانی که هنرهای رزمی، زیر مجموعه ی فدراسیون ورزش های همگانی باقی بماند به جایی نخواهیم رسید

تا زمانی که هنرهای رزمی، زیر مجموعه ی فدراسیون ورزش های همگانی باقی بماند به جایی نخواهیم رسید!!
مرداد ۰۶
۱۹:۵۸ ۱۳۹۵

افشین مباشر (4)برای شروع ، به ما بگویید چطور شد که به سمت فعالیت های ورزشی و بویژه رشته های ورزشی رزمی و هنرهای فردی سوق پیدا کردید؟
بنده ورزش را از سن کودکی و ۷ سالگی آغاز کردم. از آنجایی که اکثر اقوام و خویشاوندان نزدیکم سوابق ورزشی و قهرمانی داشتند و منش پهلوانی در میان آنان جاری بود، من هم در وهله ی نخست با لطف خداوند و پس از آن به مدد این اقوام به ورزش علاقمند شدم. حمایت های بی دریغ خانواده ام در این میان بسیار برایم با ارزش بود و من را روز به روز به ورزش مشتاق تر می کرد. روحیات و تمایلات شخصی ام دلیل اصلی روی آوردن به سمت ورزش های رزمی و قدرتی بود تا آن را به طور حرفه ای در سطح قهرمانی و به امید رسیدن به مرتبه ی پهلوانی ادامه دهم.

فکر می کنید فضا و امکانات کافی برای رشته ورزشی شما در کشور مهیاست؟ سوال ما بیشتر ناظر به عملکرد فدراسیون های مربوطه است.

متاسفانه نه تنها عامه با رشته ما آشنایی کامل ندارند، بلکه متاسفانه بیشتر مسئولین مربوطه هم چندان در این زمینه آگاه نیستند. نگاه آنها به حوزه ورزش های رزمی و مبارزات آزاد، یک نگاه کلی و عمومی است . به همین دلیل، نه خانواده ها تمایل آنچنانی برای سوق پیدا کردن فرزندانشان به سوی این رشته ها دارند و نه مسئولین آنچنان که باید و شاید حامی ما هستند. من فکر می کنم ابتدا باید مردم را از این موضوع کلیدی آگاه کنیم که یک مبارز یا فایتر، نه تنها یک شخص عصبی ، بد خلق و خو ، جنگجو و جنجال طلب نیست، بلکه اساسا بیشتر قهرمانان هنرهای رزمی، افرادی عاطفی و احساسی هستند.
در هر حال باید عرض کنم مادامی که سبک ها و شاخه های مختلف هنرهای رزمی در سطح قهرمانی ، زیر مجموعه ی فدراسیون ورزش های همگانی باقی بماند، نه از بودجه و ساماندهی خبری خواهد شد و نه از امکانات و سرویس دهی مناسب!
علی رغم تلاش های بی وقفه ی ریاست محترم فدراسیون ورزش های رزمی جناب آقای محمود رشیدی و مدیر تیم های ملی جناب آقای حسین عابدی، متاسفانه قهرمانان ورزش های رزمی همچنان با مشکلات خاص خود دست به گریبان هستند اما امیدواریم به لطف خداوند و تلاش این بزرگواران و سایر مسئولین به زودی شاهد رفع این مشکلات باشیم.

در رشته ورزشی شما ، قهرمانان جمهوری اسلامی ایران چه جایگاهی در میادین بین المللی دارند؟

بحمدلله ، قهرمانان کشور عزیزمان ، در سال های اخیر در رشته های مختلف ورزشی در سطح بین الملل ، خوش درخشیده اند که من این را از الطاف حق تعالی و برکت اهل بیت(ع) می دانم.
در رشته های رزمی هم باید بگویم خوشبختانه در این سال ها، رزمی کاران ، بیشترین افتخار آفرینی را در همه مسابقات رسمی حتی در میدان المپیک داشته اند و مدال آور ترین قهرمانان کشور به شمار می آیند.
به طور مشخص در رشته ورزشی ما یعنی مبارزات آزاد  MMA . UFC  نیز قهرمانان بنامی را از جمهوری اسلامی ایران به دنیا معرفی نموده ایم که افتخارات بین المللی متعددی را کسب نموده و پرچم مقدس مان را در میادین جهانی به اهتزاز در آورده اند.

افشین مباشر (6)خوشبختانه ، جنابعالی جزو معدود کسانی هستید که موفق شده اند در عرصه بین المللی مدیریت ورزشی ورود پیدا کنند و این قطعا برای کشور ما دارای خیر برکت خواهد بود. در این باره بیشتر توضیح می فرمایید؟

باید عرض کنم خوشبختانه پس از سال ها تلاش بی وقفه سر انجام به لطف خداوند و با درایت استاد و برادر عزیزم دکتر حمید قلی زاده ، ۵۰ سال پس از شکل گیری رشته هنرهای رزمی، با همکاری رئیس محترم فدراسیون ورزش های رزمی، جناب آقای محمود رشیدی و مدیر سازمان تیم های ملی جناب آقای حسین عابدی موفق شدیم کمیته ثبت رکوردهای هنرهای رزمی را به طور رسمی تشکیل دهیم.
همچنین با تلاش های مصرانه ی دکتر قلی زاده موفق شدیم سازمان جهانی قویترین مردان رزمی ( IMARO ) را در سطح بین المللی ثبت کنیم.
در حال حاضر جناب دکتر قلی زاده در مقام ریاست سازمان جهانی IMARo حضور دارند و حقیر در سمت نایب رئیس سازمان فعالیت می کنم.
این جایگاه، مزایای بسیاری برای ورزشکاران کشور عزیزمان بالاخص قهرمانان هنرهای رزمی داشته است؛ پیش از این قهرمانان ما برای ثبت رکوردهایشان در کتاب گینس، مراحلی واقعا طاقت فرسا سپری می کردند و هزینه هایی سرسام آور می پرداختند. اما پس از تثبیت و تائید سازمان جهانی ثبت رکوردها توسط کمیته ملی المپیک و سازمان و موسسات جهانی مربوطه، همه قهرمانانی که خواهان به ثبت رساندن رکوردهایشان در کتاب گینس هستند ، کافیست به سازمان جهانی IMARo  مراجعه کرده و پس از تایید، این سازمان راسا ثبت رکوردهای مربوطه را به عهده می گیرد.
همچنین آن دسته از ورزشکاران کشورمان که در داخل اقدام به ثبت رکورد می نمایند، با مساعدت ریاست محترم سازمان جهانی هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند.

چطور می شود جایگاه بین المللی ایران را در رشته شما بهبود داد؟ آیا برای این کار مربیان با دانش روز داریم؟

ببینید، ارتقای جایگاه در هر عرصه ای در سطح بین الملل مستلزم برنامه ریزی های ثمر بخش توسط مسئولین مربوطه و مهم تر از آن اجرایی نمودن این برنامه ها میباشد
عرصه ی ورزش نیز از این چارچوب خارج نبوده و انشالله با درایت ، دلسوزی و برنامه ریزی درست و کار آمد روز به روز پله های پیشرفت را طی خواهیم کرد.

افشین مباشر (2)خوب، مشتاق هستیم تا در باره هدفگذاری نهایی شخص شما در این رشته ورزشی نیز بشنویم…

در پاسخ به این سوالتان باید بگویم که انسان های موفق در زندگی خودشان  برای همه مراحل اهدف خاصی را تعریف می کنند و آن را دنبال می کنند تا با تلاش و کوشش و توکل بر خداوند به آن اهداف دست پیدا کنند. بنده هم در زندگی شخصی خودم، همیشه تلاش کرده ام تا کارهایم را سطحی انجام ندهم و در جاده زندگی هدفمند گام بردارم.
اساسا، در ورزش از نگاه بنده، قهرمانی بسیار ارزشمند و تحسین برانگیز است اما هدف نهایی ام رسیدن به مرتبه ی پهلوانی است. یک قهرمان هر چقدر هم که نامی و نام آور باشد خورشید موفقیت و درخشش او حتما یک روز غروب خواهد کرد. اما یک پهلوان خودش به خورشید جاودانه تبدیل می شود که در آسمان سینه ی مردم سرزمینش هیچگاه غروب نمی کند.
من، حضرت ابالفضل العباس(ع) را که سمبل همه خوبی ها و پهلوانی همه پهلوانان عالم بوده ، الگوی خودم قرار داده ام. به این ترتیب هدف نهایی بنده، چنانچه لایق باشم، نخست عزیز بودن در نزد خداوند و سپس عزیز بودن در میان مردم عزیز کشورم میباشد.

در حالی که بسیاری از جوانان به رشته های رزمی و همینطور پرورش اندام علاقه دارند، برخی حواشی که در این ارتباط دامنگیر آنها می شود و شاید ناشی از استفاده نابجا از توانایی های ورزشی است ، آنها را به حاشیه می برد ، چه توصیه ای برای این جوانها دارید؟

در وهله ی اول به خانواده ها و والدین عزیز توصیه میکنم فرزندان خود را از سنین کم به ورزش علاقه مند نموده و آنها را به سمت ورزش هدایت کنند. اما لازم است در این راستا هوشیارانه و بنابر استعداد فرزندانشان رشته ورزشی را انتخاب نمایند.
به ورزشکاران تازه کار هم اینطور عرض میکنم : بنده از سال ۱۳۷۰ ورزش رزمی و از سال ۱۳۷۸ ورزش قدرتی و بدنسازی را آغاز نمودم و بحمدلله کارنامه ی ورزشی که برای خود رقم زده ام نشانگره این امر میباشد که ورزشکار موفقی بوده ام اما آنچه عرض می کنم نه به عنوان نصیحت و توصیه بلکه تجربه کاری خودم می باشد.
اولا که ورزش بدنسازی علی رغم اینکه سال هاست به عنوان مادر ورزش ها برگزیده شده، از دید بنده که کارشناس مدیریت ورزش و تربیت بدنی هستم به طور مجزا ورزش ایده آلی محسوب نمی شود. لذا توصیه ام برای کسانی که در شروع مسیر ورزش قرار دارند اینست که بدنسازی را مکمل یک رشته ورزشی دیگر قرار دهند. با این کار، نتیجه ای که در پی زحماتشان بر روی عضلات و ماهیچه های بدنشان به دست می آورند ثبات داشته و ماندگار خواهد بود.
در ثانی از آنجایی که هدف اصلی هر ورزشکار پیش از هر چیز، دستیابی به تندرستی و سلامتی میباشد لذا خواهشم از جوانان این است که با مصرف داروهای غیر مجاز ورزشی بالاخص استروئیدها سلامت خود را به خطر نیندازند مصرف داروهایی که موجب تشکیل توده عضلانی و رشد سریع ماهیچه ها می شود، بدون شک زیان بار بوده و در برخی موارد لطماتی را به بدن وارد مینماید که غیر قابل جبران خواهد بود.

افشین مباشر (3)اگر توضیحات و مطالب دیگری باقی مانده باشد ، بفرمایید…

در پایان خداوند را شاکرم که به بنده ی حقیر لیاقت این را داده است تا به عنوان یک ورزشکار ذره ای از دین خود را به کشورم  به هموطنان عزیزم ادا کنم و با کسب عناوین قهرمانی در میادین مختلف ورزشی پرچم سه رنگ و مقدس کشور عزیزمان ایران را به اهتزاز درآورم.
برای پدر مرحومم و جمیع اموات از درگاه حضرت حق طلب آمرزش و مغفرت دارم و برای مادرم ، خانواده عزیزم و یکایک بندگان خداوند بالاخص مردم پاک سرزمینم طلب طول عمر با عزت و سلامتی و تندرستی می کنم.
همچنین فرصت را غنیمت می شمارم و از اساتید عزیزم، استاد حسین قلی زاده ، استاد دکتر حمید قلی زاده، استاد حسین خاکی، استاد محمد هادی خاکی ، استاد علی مهین ترابی، کانچو علیرضا نوری ، کانچو شیرزاد، کانچو روح پرور، استاد محمد طهماسبی و سایر اساتید عزیز و گرانقدرم تقدیر می کنم.
برای رفقای عزیزم حسن چزانی ،  شهرام حمیدی ، دانیال گندمی ، علیرضا شیرین ، مجتبی ملکی ، حسن مهری و … نیز آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

رزومه افشین مباشر:

سید افشین مباشر ، رزمی کار و قهرمان پرورش اندام ایرانی ، متولد بهمن ماه ۱۳۶۳ در تهران می باشد که علاوه بر کسب عناوین پر افتخار در عرصه ورزش، در زمینه تحصیلات دانشگاهی نیز، دارای مدرک کارشناسی مدیریت منابع انسانی، از دانشگاه جامع علمی کاربردی و کارشناسی تربیت بدنی و مدیریت ورزش می باشد.
مباشر، ورزش را از ۷ سالگی یعنی از سال ۱۳۷۰ با کار در رشته های بوکس و جیت کاندو آغاز کرد و در ادامه راه به رشته کیک بوکسینگ پرداخت. در این دوران از آموزشهای اساتیدی چون مرحوم فریدون مالکی ، استاد شیشه گران، استاد علی مهین ترابی ، استاد محمد توحیدی ، استاد محمد بیات و … بهره برد
افشین مباشر (1)او از سال ۱۳۷۸ علاوه بر ورزش های رزمی، به ورزش قدرتی پاورلیفتینگ روی آورد و در این زمینه نیز صاحب موفقیت های مهمی شد که خودش آن را مدیون اساتید بزرگی چون : دکتر فلاحتی نژاد ، دکتر مهر آبادی، حاج علی مرادی(رئیس فدراسیون وزنه برداری) ، داراب ریاحی، حمید سلطان ، محسن استخری ، پهلوان حسین آبخضر ، پهلوان اکبر غلامی (رئیس کمیته پهلوانان) ، مجتبی ملکی و … می داند.
مباشر در ادامه مسیر ورزشی خود ، از سال ۱۳۸۰ تمرینات جدی در زمینه ی مبارزات آزاد MMA ، دفاع شخصی ، هنرهای فردی و شکستن اجسام سخت در پیش می گیرد که در این رشته ها نیز موفق به کسب عناوین قهرمانی ارزنده ای در سطح بین الملل می شود. او این تمرینات را زیر نظر استاد حسین قلی زاده و دکتر حمید قلی زاده رئیس سازمان جهانی IMARO ، به پایان می برد.
او در حال حاضر مشغول تمرینات سفت و سخت با دکتر حمید قلی زاده برای آمادگی جهت شرکت در مسابقات جهانی مبارزات آزاد قفس UFC  می باشد که مهرماه آینده به میزبانی کشور انگلستان برگزار خواهد شد.
این قهرمان بین الملی ورزش کشور، در حال حاضر حائز مدارج ذیل می باشد :
–  دان ۶کیک بوکسینگ از فدراسیون ورزش های رزمی جمهوری اسلامی ایران
–  حکم داوری و مربیگری درجه A کیک بوکسینگ از فدراسیون ورزش های رزمی جمهوری اسلامی ایران
–  دان ۶دفاع شخصی و سلاح های سرد و هنرهای فردی از فدراسیون جهانی W.F.S.A.P
–  حکم مربیگری درجه A و حکم داوری درجه A دفاع شخصی و سلاح های سرد و هنرهای فردی از فدراسیون جهانی W.F.S.A.P
–  حکم مربیگری درجه ۱ پرورش اندام از فدراسیون پرورش اندام جمهوری اسلامی ایران
–  حکم مربیگری و داوری درجه A جیت کاندو و فول کنتاکت و …
عناوین مختلف قهرمانی سید افشین مباشر در رشته های مختلف قدرتی و رزمی در سطوح ملی ، آسیایی و جهانی :
–  قهرمان ۲ دوره رقابت های جهانی دفاع شخصی
–  قهرمان ۳ دوره رقابت های جهانی کیک بوکسینگ
–  قرمان رقابت های جهانی MMA
–  قهرمان یک دوره المپیک رزمی روسیه
–  قهرمان ۶ دوره رقابت های آسیایی
–  قهرمان ۶ دوره تورنومنت های ملی و بین المللی
–  قهرمان دو دوره فستیوال های جهانی
آخرین عناوین قهرمانی مباشر  :
–  قهرمانی دسته ی سنگین وزن مسابقات سازمان جهانی سوپر ساباکی
–  قهرمانی دسته ی سنگین وزن مسابقات سازمان جهانی CHI1
–  قهرمانی مسابقات دفاع شخصی در المپیک جهانی هنرهای رزمی روسیه زیر نظر استاد دکتر حمید قلی زاده
–  قهرمانی دسته ی سنگین وزن مسابقات ام.ام.ای آسیایی (انتخابی جهانی اربیل کردستان عراق)
عنوان ها و سمت های مباشر در عرصه مدیریت ورزشی :
–  نایب رئیس و مشاور عالی کمیته ثبت رکوردهای رزمی جهان
–  نایب رئیس سازمان جهانی IMARO (قویترین مردان رزمی جهان . رکورد داران)
–  نماینده رسمی فدراسیون جهانی دفاع شخصی و سلاح های سرد و هنرهای فردی W.F.S.A.P در پایتخت و …

اخبار مشابه

۰ دیدگاه

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دوست دارید دیدگاه خودتون رو به اشتراک بزارید؟

نوشتن دیدگاه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *