دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ | 2017 Monday 11 December        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

قائم مقام وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت:

طرح رونق تولید ، امید به آینده را در صنعت زنده کرد

آسانیوز: قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: اجرای طرح رونق تولید امید به آینده را در بین صنعتگران و صاحبان صنایع زنده کرد.

طرح رونق تولید ، امید به آینده را در صنعت زنده کرد
دی ۰۷
۰۸:۵۱ ۱۳۹۵

رضا رحمانی در نشست بررسی عملکرد پروژه های اقتصاد مقاومتی وزارت صنعت با حضور معاون اول رییس جمهوری، اظهار کرد: ۷ پروژه اقتصاد مقاومتی در وزارت صنعت ، معدن و تجارت تعریف شد که یکی از آنها آن پروژه طرح رونق تولید بود.
وی با تشریح اهمیت این پروژه و ضرورت هماهنگی های گسترده بین بخشی افزود: بهترین حامی در این زمینه خود دکتر جهانگیری بوده است که این حمایت و اقدامات صورت گرفته باعث شد که این پروژه در سطح ملی به اهداف خود رسیده و الگوی مناسبی برای سایر پروژه ها باشد.
رحمانی اهم اقدامات صورت گرفته برای این پروژه را به شرح زیر برشمرد: اقدامات انجام شده در این زمینه ، فعال سازی کارگروه های تسهیل استانی و ایجاد کارگروه ملی ، پیگیری صدور بخشنامه ها و دستورالعملها توسط بانک مرکزی ، پیگیری صدور بخشنامه های سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی ، استفاده از ظرفیت صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک ،‌ایجاد ساز و کار لازم برای پذیریش واحدهای حوزه کشاورزی ، بررسی تطبیق و ثبت اطلاعات تسهیلات پرداختی مستقیم بانکها ، برگزاری جلسات کارگاهای آموزشی و همایش های توجیهی دست اندرکاران و نیز تشکیل کمیته های نظارت بر حسن اجرای تسهیلات پرداختی بوده است.
وی ادامه داد: بر اساس پروژه ابلاغی تعداد ۷۵۰۰ واحد تولیدی هدفگذاری شده بود که با تعاملات و حمایتهای صورت گرفته تاکنون به ۱۹ هزارو ۳۰۰ واحد تولیدی تسهیلاتی به مبلغ ۱۳ هزارو ۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد این در حالی است که برآورد اولیه ۱۶ هزار میلیارد تومان به عنوان هدف در این پروژه تعریف شده بود.
از این تعداد تسهیلات پرداخت شده ۸۸۲۱ واحد مربوط به وزارت صنعت ، معدن و تجارت و ۱۰ هزار و ۴۷۹ واحد مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است.
رحمانی افزود: از این تعداد ۱۰ هزارو ۲۰۵ واحد از طریق فرآیند رونق تولید و ۹ هزارو ۹۵ واحد از طریق مراجعه مستقیم به بانکها و در چارچوب دستورالعملها و ضوابط ابلاغی در سال جاری موفق به دریافت تسیلات شدند.
وی با تشریح عملکرد بانکها در این زمینه گفت: در این زمینه بانک کشاورزی با ۴۹ درصد از نظر تعداد بیشترین پرداخت را داشته و پس از آن بانک ملی با ۱۲ درصد، صنعت و معدن با ۵ درصد ،‌ملت با ۸ درصد و سپه با ۸ درصد پیشتاز بوده اند و تاکنون بیش از ۹۵ درصد پرداختها از طریق ۹ بانک دولتی هستند و کمتر از ۵ درصد از طریق بانکهای خصوصی.
قائم مقام وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت اهم چالش های طرح را اینگونه برشمرد: طولانی شدن زمان بررسی ، کوتاه بودن زمان پرداخت ، اختصاص بخشی از تسهیلات در قالب تمدید تسهیلات و یا بدهی ، عدم رغبت بانکها به پرداخت تسهیلات طرحهای نیمه تمام ،‌مشارکت اندک بانکهای خصوصی از چالشهای این طرح بود.
رحمانی در زمینه آثار طرح رونق تولید گفت: ایجاد امیدواری صنایع کوچک از حمایت دولت ، شناخت عمیق تر مدیران اجرایی از تولید، هم افزایی و مشارکت بین مدیران اجرایی، افزایش تولید و اشتغال در بخشی از بنگاهها از آثار این طرح بود.
وی تصریح کرد: در وزارت صنعت ، معدن و تجارت توانستیم پروژه های مدیریت هدفمند واردات را به اجرا برسانیم و همچنین هدفگذاری افزایش صادرات کالا و خدمات به میزان ۱۰ میلیارد دلار در سال ۹۵ و تراز مثبت تجاری ۹ ماهه از جمله اقدامات انجام شده بود.
رحمانی افزود: صادرات به لحاظ ارزشی ۹ درصد رشد کرد و ۳۲ درصداز لحاظ وزنی رشد صادرات را شاهد بودیم.

 

 

 

 

About Author

asanews@ah

asanews@ah

اخبار مشابه

۰ دیدگاه

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دوست دارید دیدگاه خودتون رو به اشتراک بزارید؟

نوشتن دیدگاه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *