شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ | 2017 Saturday 23 September        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برگزار شد:

نشست تخصصی وقف با اتاق اصناف و بازاریان آذربایجان شرقی

آسانیوز: نشست تخصصی وقف با اتاق اصناف و بازاریان آذربایجان‌شرقی، در سالن جلسات اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برگزار شد و حاضران به بحث و تبادل‌نظر پیرامون وقف پرداختند.

نشست تخصصی وقف با اتاق اصناف و بازاریان آذربایجان شرقی
آذر ۱۸
۱۰:۰۸ ۱۳۹۵

 حجت‌الاسلام علی مصایبی در این نشست ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع) و همچنین عرض تبریک به مناسبت آغاز ولایت حضرت ولی عصر(عج) اظهار کرد: امید است که نتایج این جلسات سبب رضای الهی و همچنین خیر و برکت در جامعه اسلامی و آخرت ما باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید ادارات و نهادها از یکدیگر شناخت داشته باشند، ادامه داد: این جلسات با هدف شناخت دو مجموعه‌ی اداره کل اوقاف و امور خیریه و همچنین اصناف و بازاریان تشکیل شده است؛ چرا که در بسیاری از موارد ما از یکدیگر اطلاعات زیادی نداشته و در نتیجه در برخی از موارد در ذهن سوال ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شهر تبریز، شهر اولین‌هاست، اضافه کرد: ما در امور خیریه نیز در ظاهر و آمار دارای جایگاه خوبی در سطح کشور هستیم، اما واقعیت عکس این بوده و ما هنوز در این خصوص نواقصاتی داریم که باید در شهر تبریز که سرسبد و سلطان شهرهای ترک‌نشین است، تلاش کرده و این شهر را در این خصوص نیز به جایگاه شایسته‌ی خود برسانیم.

حجت‌الاسلام مصایبی با اشاره به حضور و نقش بازاریان در صحنه‌های مختلف اجتماعی و مشکلات جامعه، بیان کرد: ما تمایل داریم که اتاق اصناف کاری ماندگار در راستای امور خیریه انجام دهد تا برای آیندگان نیز مایه‌ی مباهات شود؛ چرا که تاکنون اصناف و بازاریان کمک‌های بسیاری را کرده‌اند که مصرف شده و ماندگار نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه وقف ماندگارترین و زیباترین نوع امور خیریه است، اضافه کرد: وقف آثار و برکات زیادی در جامعه داشته و مردم نیز همواره از آن استفاده می‌کنند؛ از این رو ما خواستار این هستیم که کمک‌های خیرانه بازاریان چهره‌ای ماندگار داشته باشد.

وی با اشاره به برجسته کردن هویت‌های شهر تبریز در جامعه، یادآور شد: امام‌زادگان آذربایجان‌شرقی از نظر سندیت نیز بسیار معتبر هستند، چرا که امام‌زاذه سید جمال(ع) تنها با چهار نسل به امام معصوم برمی‌گردد که این چنین مکان مقدسی در استان‌های دیگر بسیار کمیاب است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با اشاره به اینکه اماکن مقدس ما آنگونه که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرد، متذکر شد: با این ارزش و عظمتی که امام‌زادگان استان ما دارد، اما هنوز نتوانسته‌ایم گردشگران مذهبی را به این نقاط بکشانیم در حالی که مردم تبریز مهمان‌نواز هستند.

وی با تاکید بر اینکه شهر تبریز را همواره به مذهبی بودن و ولایی بودن می‌شناسند، گفت: برای شهر اولین ها تبریز این موضوع ایراد است که مسجد صاحب الامر تبریز به نمایشگاهی بدل شده و افراد با کفش در داخل آن رفت و آمد کنند.

وی با تاکید بر حفظ اماکن و شعائر مذهبی در کنار اماکن و شعائر دیگر، ادامه داد: باید همانگونه که در جهت حفظ و احیای آثار دیگر مثل تلاش می‌شود در جهت حفظ و احیای اماکن مذهبی و امام‌زادگان(ع) نیز تلاش شود، چرا که این بقاع متبرکه هویت ماست و باید برای حفظ این هویت ارزشمند و غنی تلاش کرد.

حجت‌الاسلام مصایبی با اشاره به مقبره الشعرا و آرمیدن ۴۰۰ شاعر و عارف در این مکان، اظهار کرد: ۴۰۰ شاعر و عارف به علت وجود همین امام‌زاده سید حمزه(ع) در این قطعه جمع شده و در جوار مقدس این امام‌زاده آرمیده‌اند و به این دلیل است که اینجا مدفن این تعداد شاعر و عارف شده است.

وی در این خصوص ادامه داد: باید برای حفظ و برجسته کردن آستان مقدس امام‌زاده سید حمزه(ع) در کنار مقبره‌الاشعرا تلاش کنیم؛ چرا که باتوجه به فرارسیدن سال ۲۰۱۸ و گردشگری مذهبی باید هویت اصلی خود را به دنیا نشان دهیم درحالی که این اماکن همانند دیگر آثار مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

وی با تاکید بر اینکه امام‌زادگان هویت اصلی شهر ما هستند، یادآور شد: به جای معرفی چنین اماکن ارزشمندی، در استان ما کلیسا خرابه را برجسته کرده و معرفی می‌کنند، در حالی که این موضوع غفلت از هویت خودمان است، البته ما نمی‌گوییم این اماکن تبلیغ نشود بلکه ما در ابتدا باید اماکن هویت بخش خود را در اولویت قرار دهیم.

اخبار مشابه

۰ دیدگاه

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دوست دارید دیدگاه خودتون رو به اشتراک بزارید؟

نوشتن دیدگاه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *