دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ | 2017 Monday 11 December        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

جمهوري اسلامي ايران و دفاع از منافع خود در سوريه :

چرایی حضور مستشاری ایران در سوریه/حضوری از جنس کینه یا انتقام نبود

آسانیوز:از اصول تعريف شده در حوزه بين الملل "منافع ملي" ست، كه هر كشور به اقتضاي جايگاه منطقه اي و جهاني، خود و با توجه به رويكردهاي امنيتي، سياسي، اقتصادي و حتي مذهبي، اهداف خاصي را در چارچوبي مشخص دنبال ميكند.

چرایی حضور مستشاری ایران در سوریه/حضوری از جنس کینه یا انتقام نبود
آذر ۲۶
۲۳:۵۹ ۱۳۹۵

?نقش، وجوه اشتراکی متعدد مثل، مبادلات اقتصادی، همسویی های سیاسی،  تقارن مذهبی و فرهنگی از اصول مهم در حوزه امنیت کلان ملی میباشد.

?کشور سوریه و رهبری آن، از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی،و در جریان  جنگ نابرابر و تحمیلی  قدرتهای استکباری علیه ما، همواره، بصورت تمام قد، و با تمام توان در کنار جمهوری اسلامی ایران ایستاد.
در حالی، که میتوانست بر مبنای تفکر عرقی و نژادی، بمانند کشورهای مرتجع منطقه، رو در روی نظام نوپای ما بأیستد.

?از آن زمان، تا کنون نظام سوریه، دولتمردان و مردم آن، مورد کینه و حقد، اکثر کشورهای وابسته به غرب و در رأس آنها رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی قرار گرفتند.

?با ایجاد مقاومت نوین اسلامی در لبنان، و تولد مبارک “حزب الله” از میان شیعیان مظلوم لبنانی، که در مبارزه ای بی نظیر، اشغالگران صهیونیست را از خاک لبنان بیرون نمودند، دولت سوریه در پشتیبانی نظامی، سیاسی، اقتصادی از حزب الله، نقش عمده ای ایفا نمود. و همسو و هم جهت با جمهوری اسلامی، در خط مقدم محور مقاومت ایستاد.

?نکته بسیار مهم در روابط جمهوری اسلامی با سوریه، هم مرز بودن آن با رژیم اشغالگر قدس است.
در سالیان گذشته، بارها و بارها، اسرائیل و آمریکا بطور علنی، جمهوری اسلامی را تهدید به اقدام نظامی کردند.
و اینجاست که سوای از توان بازدارندگی و قدرت پاسخگویی ما، نقش و جانمایی حزب الله و دولت سوریه (در مجاورت مرزهای اسرائیل) در تعریف حوزه امنیت بین الملل ما، بخوبی آشکار شده، و نمود بیشتری پیدا میکند.

?از سوی دیگر، عمق عقیده و ارادت مردم مسلمان ایران، از ذیل تا صدر، نسبت به مقدسات دینی و بویژه حرم مطهر حضرت زینب سلام الله علیها، دختر گرانقدر امام اول شیعیان (ع)، و قرار گرفتن حرم ایشان در پایتخت سوریه، عمق بیشتری به روابط میان دمشق تهران داده است.

?با توجه به مطالب بالا، دلایل و علل ایجاد بحران در سوریه، و عوامل ایجاد کننده آن، به خوبی مشخص میشوند. تهدید جمهوری اسلامی، از طریق تغییر جبری رژیم قانونی سوریه، و کوبیدن عقبه امداد و پشتیبانی حزب الله، و در واقع تهدید منافع ما، و همچنین دمیدن در آتش تفرقه میان مسلمانان در این راستا قابل تفسیر میباشند.

?رژیم صهیونیستی، آشکار و نهان به حمایت از جریان وهابی-تکفیری در سوریه پرداخت، از ارسال سلاح و کمک اطلاعاتی گرفته، تا مداوای مجروحین “جبهه النصره”، و حملات گاه وبی گاه هوایی به تأسیسات سوریه، تنها گوشه ای از آتش افروزی آن است.
آتش زدن مساجد، حمله به اماکن مقدسه مورد احترام مذاهب، شیوه ای کارآمد، جهت ایجاد شکاف قومی-مذهبی و تهدید زندگی مسالمت آمیز قومیتها و پیروان ادیان مختلف در سوریه بود.

?حضور قوی، به موقع و حساب شده جمهوری اسلامی در غالب نیروهای جان بر کف مدافع حرم، ضربه ای کاری بر پیکر طراحان توطئه گر منطقه ای و فرا منطقه ای بود.
که میتواند تا مدتها، امنیت پایدار فرا مرزی و درون مرزی ما را تأمین کند. ضمن اینکه، در موضوع حمایت و دفاع از حرم اهل بیت علیهم السلام، انتظاری جز این از ایران به عنوان تنها کشور قدرتمند شیعه و ام القرای تشیع نمیرفت!
اما وجود ما در سوریه، حضوری از جنس کینه یا انتقام نبود. دید مذهبی، و عقیده مکتبی ما بر احترام به همه ادیان و برخورد مسالمت آمیز است.

?پیروزیهای اخیر ما به همراه محور مقاومت در سوریه، سران رژیم صهیونیستی را سخت برآشفته کرده است.
تئوریسین های فتنه گر صهیونیست، حضور ایران را عمل ناکامی دسیسه های ۵ ساله خود میدانند، و در این راستا اقدام به شانتاژهای خبری، و مغلطه سرایی جهت زیر سؤال بردن حضور راهبردی ما در سوریه میکنند.

? درک این نکته بسیار پراهمیت است، که فلسفه وجود ما در خاک سوریه، حمایت از شخص خاصی نمیباشد. بلکه دفاع از امنیت ملی، حیثت جهانی، و حفظ مقدسات طیف وسیعی از مسلمانان است. که اگر مخدوش شوند، طوفانی ویرانگر از جنگ و آتش تکفیر و فتنه ! دامان منطقه را فرا خواهد گرفت.

https://telegram.me/TahavolateMantaghe/41568

About Author

asanews

asanews

اخبار مشابه

۰ دیدگاه

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دوست دارید دیدگاه خودتون رو به اشتراک بزارید؟

نوشتن دیدگاه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *