چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ | 2017 Wednesday 13 December        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

یادداشت/

چون که صد آمد …

قافله نشریه «مهد تمدن» هم آهسته آهسته آمد تا به منزلگاه صدم رسید و حالا 4 سال از انتشار نخستین شماره آن می گذرد.

چون که صد آمد …
مهر ۱۱
۱۰:۲۰ ۱۳۹۵

«مهد تمدن » که در آغاز راه ، با مجوز دو هفته نامه در میان نشریات و مطبوعات آذربایجان سر بر آورد، در میانه راه ، با موافقت هیئت نظارت بر مطبوعات ، به شکل هفتگی میهمان منزلگاه چشمان مخاطبانش شد و حالا به نظر می آید زمان مناسبی باشد تا نگاهی کوتاه به این مسیر پر نشیب و فراز انداخت.
«مهد تمدن» آنگونه که از نام و عنوان آن پیداست ، تلاشی بود برای آنکه جریده ای در شان نام بلند آذربایجان باشد. از این رو بر خلاف رویه بیمار گونه ای که بیشتر رسانه های چاپی کشور و بویژه شمالغرب به آن گرفتار آمده اند، سعی شد تا کیفیت آن ، هم در ظاهر و هم در محتوا از خط متوسط نشریات فعلی بالاتر باشد و از نگاه رپورتاژی صِرف به رویدادها پرهیز شود. پرداخت تحلیلی و محتوای گفتگو محور نشریه گواهی بر این مدعاست که در این مسیر تا حدود زیادی کامیاب بوده ایم.
از دیگر سو، افزوده شدن صفحات ویژه تحت عنوان « سانجاق» گام بزرگی بود که با بهره گیری از آثار قلمی اندیشه وران و هنرمندان به زبان ترکی ، برداشته شد تا خلأ ملال انگیز پرداختن به زبان و ادبیات دیرینه آذربایجان در نشریات روز ، در حد توان پر شود. استقبال علاقمندان به این صفحات ویژه ، حاکی از آن است که می توان بیش از اینها در این زمینه به کار پرداخت.
مشی سیاسی مهد تمدن ، در طول ۴ سال گذشته نشان از آن دارد که رویه متین و منطقی اعتدال بر مطالب و تحلیل های سیاسی آن چیره بوده است. ظهور دولت اعتدال محور و رای بالای ایرانیان به این گفتمان ، نشان از دارد که چنین رویکردی باب میل قاطبه اقشار جامعه بوده است.
در کنار تمام این تفاسیر اما نمی توان از جراید چاپی نوشت و از آمار نگران کننده مطالعه در کشور سخن نگفت. طبیعی است که در چنین شرایطی همه طرح های اقتصادمحور برای جبران رکود حاکم بر مطالعه نشریات نیز محکوم به شکست خواهد بود. چرا که بیش و پیش از هر چیز باید بر روی فرهنگ سازی در این حوزه کار کرد. موضوعی که لاجرم همکاری توامان اصحاب قلم و رسانه، دستگاه های دولتی و نهادهای صنفی این حوزه را می طلبد.

علیرضا محمدپور/مدیر مسئول هفته نامه مهدتمدن

برچسب ها

اخبار مشابه

۰ دیدگاه

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دوست دارید دیدگاه خودتون رو به اشتراک بزارید؟

نوشتن دیدگاه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *