دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ | 2017 Monday 11 December        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

رئیس بیمارستان طالقانی تبریز خبر داد:

کاهش ده درصدی آمار سزارین در بیمارستان طالقانی تبریز

رئیس بیمارستان طالقانی تبریز از کاهش ده درصدی آمار سزارین در بیمارستان طالقانی تبریز در سال 94 خبر داد و گفت: 45 درصد زایمان‌ها در این بیمارستان به صورت سزارین انجام می‌گرفت که در سال 94 این رقم به 35 درصد رسید.

کاهش ده درصدی آمار سزارین در بیمارستان طالقانی تبریز
دی ۱۴
۱۹:۱۱ ۱۳۹۵

دکتر بهزاد سروران در مراسم بازدید خبرنگاران از واحدهای تک نفره زایمان بیمارستان طالقانی تبریز اظهارکرد: برای اولین بار در استان آذربایجان‌شرقی این بخش با ۸ اتاق تک نفره زایمان طبیعی افتتاح شد.

وی افزود: مفهوم LDR به معنای مراقبت های قبل از زایمان، حین زایمان و بعد از زایمان است، امیدواریم افتتاح چنین  بخش‌هایی به کاهش آمار سزارین در جامعه ما منتهی شود چرا که آمار سزارین در کشور ما نگران کننده است.

وی با اشاره به مراقبت های قبل از زایمان در بیمارستان طالقانی تبریز خاطرنشان کرد: در ماه های اول بارداری آموزش های لازم در خصوص مراقبت از جنین و آموزش های لازم جهت آشنایی با زایمان طبیعی توسط مربیان مجرب در این بیمارستان به زنان باردار داده می شود.

وی ادامه داد: در این بخش مراحل زایمان زیر نظر پزشک متخصص و ماما در اتاق های تجهیز شده و تک نفره که امکان اسکان همراه بیمار نیز هست، انجام و مادر و فرزند بعد از گذشت زمان بستری بیمارستان را ترک می کنند.

وی یادآور شد: این بخش ها با همراهی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و تخصیص اعتبارات لازم از سوی وزارتخانه بهداشت در یک طبقه مجزا با وسعت ۸۰۰ مترمربع ، هشت اتاق تک نفره به همراه اتاق پزشکان و پرستاران و یک اتاق عمل ایجاد شد، اتاق عمل برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در حین زایمان طبیعی پیش بینی شده که در صورت نیاز، بلافاصله بیمار به آن منتقل شود.

وی با بیان اینکه احداث و تجهیز این مرکز یک سال زمان برده است، گفت: در حدود دو میلیارد تومان اعتبار برای احداث و تجهیز این مرکز هزینه شده است.

به گفته وی، نصب پنجره‌های دو جداره در این مرکز، تعویض سنگ فرش های کف بیمارستان، فضاسازی برای ایجاد هر چه بیشتر نشاط و یکسری اقدامات زیر بنایی از دیگر کارهای انجام شده در مرکز برای رفاه حال بیماران و همراهان آنها است.

سروران افزود: به طور متوسط ماهانه  ۷۰۰ الی ۸۰۰ مورد زایمان در این بیمارستان انجام می‌شود که  در حدود ۳۵ درصد این آمار مربوط به سزارین و مابقی مربوط به زایمان طبیعی است.

حجت پورفتحی، فلوشیپ بیهوشی و مسئول بخش زایمان بی‌درد در این بیمارستان نیز در این مراسم گفت: زایمان طبیعی بدون درد با بی حسی اپیدورال و وارد کردن داروی ضد درد از طریق لوله ای نازک به قسمت نخاع مادر انجام می‌شود. این نوع بی حسی، درد قسمت تحتانی بدن را از بین می‌برد.

وی اضافه کرد: اگر این روش در کشوری مانند ایران که آمار زایمان سزارین بالایی دارد همه گیر شود هم به نفع مادران است و هم به نفع نوزادان و در کل سلامت مادر و کودک را تا حد زیادی ارتقا می‌بخشد. اگر مادران در جامعه ما بدانند که زایمان طبیعی بدون درد هم امکانپذیر است، بسیاری از مادرانی که به علت فرار از درد طبیعی به سراغ سزارین می‌روند، به این روش روی می‌آورند.

About Author

asanews@j

asanews@j

اخبار مشابه

۰ دیدگاه

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دوست دارید دیدگاه خودتون رو به اشتراک بزارید؟

نوشتن دیدگاه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *