چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ | 2017 Wednesday 13 December        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

با مشارکت دکتر قره چمنی خیر آذربایجانی صورت گرفت:

کلنگ زنی فاز دوم کتابخانه مرکزی تبریز به نام زنده یادصدیقه قره چمنی

آسانیوز: مراسم کلنگ زنی فاز دوم کتابخانه و قرائت خانه مرکزی تبریز به نام زنده یاد صدیقه قره چمنی و با مشارکت دکتر علیرضاقره چمنی خیر کتابخانه ساز صبح امروز (شنبه) برگزارشد.

کلنگ زنی فاز دوم کتابخانه مرکزی تبریز به نام زنده یادصدیقه قره چمنی
مرداد ۰۱
۰۷:۱۹ ۱۳۹۵

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در این آئین با تاکید بر تشویق خیران برای ساخت کتابخانه در محله های کم برخوردار شهر تبریز، افزود: اگرچه تعدادی کتابخانه در این مناطق احداث شده ولی هنوز در برخی از این محلات خلاء وجود چنین مراکز فرهنگی احساس می شود.

محمد صادق پورمهدی وجود بروکراسی سنگین اداری را یکی از علل عقب ماندگی کشور دانست و گفت: این موضوع در استان آذربایجان شرقی نیز چشمگیر است و همچون تارعنکبوتی استان را در برگرفته و مانع توسعه استان شده است.وی خواستار تسریع در اجرای پروژه کتابخانه و قرائت خانه صدیقه قره چمنی شد.

 مدیرعامل انجمن خیران کتابخانه ساز آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: کلانشهر تبریز نیاز به بیش از ۲۰ باب کتابخانه بالای دو هزار متر مربع دارد با توجه به این موضوع  کتابخانه و قرائت خانه صدیقه قره چمنی با هدف کاهش مشکلات فضایی قرائتخانه ها احداث می شود.

رسول بشیری وند اظهار کرد: متاسفانه شهر تبریز با بیش از یک و نیم میلیون نفر جمعیت جزء فقیرترین شهرهای کشور از نظر فضای کتابخانه ای است در حالی که رتبه اول به لحاظ مراجعه به کتابخانه و استفاده از قرائتخانه را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه محل های تازه ساخت، قدیمی و مناطق پرجمعیت تبریز از جمله مناطقی است که کمبود کتابخانه در آنجا به چشم می خورد، تصریح کرد: با توجه به رکود اقتصادی موجود در کشور، قادر نیستیم از طریق منابع مالی دولتی کتابخانه استاندارد مورد نیاز تبریز را در زمان کوتاه تامین نماییم و بنابراین باید با تشویق خیرین این نیاز بخش فرهنگ را برطرف کنیم.

مدیرعامل انجمن خیران کتابخانه ساز استان اضافه کرد: خانواده قره چمنی که سابقه مدرسه سازی نیز دارند این بار  نیت کرده اند که به نام مادرشان در تبریز کتابخانه و قرائتخانه ای احداث نمایند و امیدواریم این کتابخانه بتواند بخشی از نیاز این شهر به کتابخانه را مرتفع نماید.

 دکتر علیرضا قره چمنی، خیر کتابخانه ساز هم در این آئین با بیان اینکه ایران اسلامی در سطح جهانی جزء یکی از کشورهای تولید کننده علم است، اظهار کرد: ازدحام دانش آموزان و دانشجویان در پشت درهای کتابخانه ها از این جهت که نشان دهنده اشتیاق به مطالعه در بین جوانان است جای شکر دارد اما از جهت دیگر نشانگر عدم وجود زیر ساختهای لازم در این زمینه می باشد.

وی خاطر نشان ساخت:احداث این کتابخانه کاری بسیار ارزشمند می باشد و امیدواریم  این آخرین کار خیری نباشد که   در راستای اعتلای آذربایجان شرقی و تبریز انجام داده است  .

وی ابراز امیدواری نمود  با ادامه کار کتابخانه سازی در جهت توسعه استان و شهر تبریز قدمهای ارزشمندی برداشته شود.

 گفتنی است این کتابخانه به متراژ دو هزار و ۶۰۰ مترمربع با همکاری شهردار تبریز و استاندار آذربایجان شرقی در مجاورت کتابخانه مرکزی تبریز به عنوان فاز ۲ این کتابخانه احداث وخانواده قره چمنی کل هزینه های ساخت را تقبل نمودند.

شایان ذکر است در این مراسم مهندس بی مقدار نماینده مردم تبریز در مجلس و برخی دیگر ازمسئولین استانی و محلی حضور داشتند.

اخبار مشابه

۱ دیدگاه

 1. اعضای کتابخانه مرکزی
  اعضای کتابخانه مرکزی مرداد ۰۲, ۰۲:۳۶

  با سلام وتشکر از خیرین محترم بخصوص خانواده قره چمنی ، مهندس حسین آقای قره چمنی که اعلام کردند مشکل امروز کشور ما فرهنگ سازی و مطالعه است آنهایی که امکانات مالی دارند و به خارج از کشور جهت زندگی ، می روند و راحترین راه را انتخاب می کنند ولی کسانی که امکانات مالی ندارند چکار کنند
  – علیرضا قره چمنی که در خارج از کشور به (فوق تخصص قلب) مشغول هستند و درآمد خود را در داخل کشور ، شهر خودشان، به اسم مادر بزرگوارشان ، هزینه می کنند و اعلام می کنند که از قدیم الایام ، وقتی دو کشور به خاک همدیگر حمله می کردند کشور پیروز، اولین کاری که می کردند کتابهای آن کشور را بعنوان غنایم اولیه به کشور خود انتقال می دادند اهمیت مطالعه و کتابخوانی ….
  و خواهر های محترمشان با بزرگ کردن شیر پسرانشان که بر روی پروژه مستقیما کار می کنند (علی رابطی و اقای شخصی)انشاء الله الگوی باشند برای سایر هموطنانمان

  ارسال پاسخ به این دیدگاه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *