دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ | 2017 Monday 11 December        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

در حاشیه تلاش های عضو جبهه پایداری برای انتشار سخنان محرمانه ظریف

بلیت‌فروشی برای تخریب برجام

در حالی‌که کریمی‌قدوسی در راستای تخریب برجام و تضعیف ظریف، قصد داشت فیلم سخنان محرمانه وزیر امور خارجه در جلسه هفته گذشته کمیسیون امنیت ملی را برای خبرنگاران اکران کند، سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس، رئیس، نایب‌رئیس و برخی دیگر از اعضای کمیسیون امنیت ملی از اقدام این نماینده مشهد انتقاد کرده و خواستار برخورد هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان با این نماینده نزدیک به جبهه پایداری شدند.

بلیت‌فروشی برای تخریب برجام
دی ۰۴
۱۲:۳۲ ۱۳۹۵

به گزارش آسانیوز به نقل از شهروند ؛ روز گذشته، همزمان با ادامه بررسی جزییات لایحه برنامه ششم توسعه در صحن علنی مجلس، اتاق‌های کمیسیون‌ها و راهروی ساختمان پارلمان همچنان درگیر اقدام نامتعارف جواد کریمی‌قدوسی در افشای بخش‌هایی از صحبت‌های ظریف بود و نماینده اصولگرای مشهد در تکمیل اقدام قبلی خود مبنی بر انتشار محرمانه‌های سیاست خارجی کشور، این‌بار قصد داشت فیلم آن جلسه را نیز برای تعدادی از نمایندگان و خبرنگاران اکران کند! این در حالی بود که کریمی‌قدوسی به جز انتشار جزییات صحبت‌های ظریف و تلاش برای اکران فیلم جلسه، آن‌چنان که اکبر رنجبرزاده، عضو هیأت‌رئیسه مجلس به مهر گفت، شخصاً دست به کار پیاده‌کردن مشروح جلسه شده و نیز بنابر اعلام مجتبی ذوالنور، عضو کمیسیون امنیت ملی، نماینده مشهد در حال تایپ تمامی مشروح جلسه است تا آن ‌را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.
با وجود این‌که رنجبرزاده با تأکید بر این‌که کریمی‌قدوسی با این ‌کار به‌ دنبال تضعیف وزارت خارجه نیست، اعلام کرد که «این‌که آقای ظریف اعلام می‌کند در اعتماد به طرف مقابل اشتباه کرده را نشانه شهامت ایشان می‌دانیم.» اما این پافشاری نماینده مشهد برای افشای سخنان محرمانه وزیر خارجه درباره قانون تحریم‌های داماتو و مطالبه به مقصود آن به گونه‌ای که گویا ظریف به‌طورکلی اقدام دولت در راستای توافق هسته‌ای و برجام را اشتباه خوانده، به‌روشنی نشان از مقاصد خاص کریمی‌قدوسی در راستای تخریب برجام و البته شخص ظریف دارد. همین سه ماه پیش بود که وقتی ظریف برای پاسخگویی به سوالات کریمی‌قدوسی به صحن علنی مجلس آمد و با انتقادات شدیداللحن و اظهارات نماینده مشهد که برجام را گوساله سامری خواند و نیز با افشاگری‌های او درباره صحبت‌های خصوصی سرمدی قائم‌مقام وزارت امور خارجه با امیرعبدالهیان معاون وقت امور عربی و آفریقایی این وزارتخانه درباره تغییر این معاون وزیر روبه‌رو شد و این مسائل منجر به واکنش متقابل وزیر امور خارجه و نطق صریح ظریف در همان جلسه مجلس شد و بدین‌ترتیب آن نشست به یکی از جنجالی‌ترین جلسات علنی مجلس دهم تبدیل شد. به هر طریق، با نگاهی به نحوه بیان انتقادات کریمی‎قدوسی از ظریف و برجام در آن جلسه طرح سوال و همچنین با بررسی رابطه غیردوستانه نماینده مشهد با وزیر امور خارجه در گذشته و البته با تأمل در اقدام اخیر کریمی‌قدوسی که از چهارشنبه به هفته گذشته کلید خورد و در روزهای گذشته ادامه یافت، به‌روشنی می‌توان به این مهم پی برد که اولاً کریمی‌قدوسی به هیچ عنوان چشم دیدن ظریف و برجام را ندارد و باید از او به‌عنوان یکی از عصبانی‌ترین دلواپسان توافق هسته‌ای نام برد و نکته دیگر این‌که نحوه بیان این انتقادها و دلواپسی‌ها که در خلال آن کار به جایی رسیده که نماینده‌ای با سابقه امنیتی همچون کریمی‌قدوسی بی‌توجه به مقدمات و اصول اولیه مسائل امنیتی، اطلاعاتی و محرمانه، اقدام به افشاگری درباره مهم‌ترین موضوع سیاست خارجی کشور می‌کند و پس از آن‌که با عتاب همکارانش روبه‌رو می‌شود، به جای عقب‌نشینی اقدام به فرار رو به جلو می‌کند، این تردید و شک را برای هر ناظری ایجاد می‌کند که موضوع به‌مراتب فراتر از انتقاد و دلواپسی است و آن‌چنان که این روزها دیدیم و شنیدیم، کریمی‌قدوسی عملاً کمر به تخریب برجام، وزارت امور خارجه و وزیرش بسته و در قبال هر هشداری نیز با عصبانیت و پرخاشگری بیشتر پیش می‌رود.
این در حالی بود که رئیس کمیسیون امنیت ملی شامگاه پنجشنبه گذشته و دو روز پیش از این پافشاری کریمی‎قدوسی و تلاش برای اکران فیلم جلسه کمیسیون امنیت برای خبرنگاران، ضمن ارایه توضیحاتی در مورد اقدام نماینده مشهد در افشای گزینشی سخنان ظریف، به خبرگزاری صداوسیما گفت: با وجود این‌که آقای ظریف سه بار در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اعلام کرده بودند «مطالبی را عنوان می‌کنم و تأکید دارم حتماً این موارد از قول من عنوان نشود و اگر عنوان شود، به روال کار جاری وزارت خارجه به‌خصوص در عرصه هسته‌ای ضربه می‌زند» اما این اتفاق رخ داد و موجب شد که ما عملاً یک بار دیگر در شرایط قبلی قرار بگیریم. علاءالدین بروجردی همچنین با اشاره بر این‌که محتوای مباحث جلسات کمیسیون امنیت باید از سوی سخنگو در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد، بر ضرورت داشتن ظرفیت نگهداری مطالب از سوی اعضا تأکید کرد و گفت: آقای کریمی‌قدوسی در دوره قبل هم این عقیده را داشتند که «به نظر من مطالب محرمانه نیست و قابل افشاست» و این موضوع موجب شد که در تعامل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و وزارت امور خارجه خدشه‌ای ایجاد شود و عملا کمیسیون از اطلاعاتی که باید در اختیار داشته باشد، محروم شود.
از دیگر سو و در شرایطی که تلاش کریمی‌‎قدوسی برای اکران فیلم سخنان ظریف ناکام ماند، سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس که در حاشیه نشست علنی نوبت بعدازظهر به‌همراه جهانبخش محبی‌نیا و ذوالنور بخش‌هایی از این فیلم را در گوشی کریمی‌قدوسی مشاهده کرده‌ بود، روزگذشته در توضیحاتی در رابطه به این فیلم به ایسنا گفت: آقای دکتر ظریف با مجموعه‌ای از دوستان خارج از کمیسیون امنیت جلسه داشته و در آنجا گفته که مباحث اولاً خصوصی است، ثانیاً رسمی نیست و ثالثاً محرمانه است و بعد از آن درخصوص بحث داماتو یا ایسا می‌گوید که ما چند استراتژی تعریف کرده بودیم و اگر یکی از این استراتژی‌هایی که استراتژی اول بوده را پیاده می‌کردیم، بهتر بود؛ اما آن را اجرا نکردم و اشتباه کردم. بهروز نعمتی خاطرنشان کرد: این‌که گفته‌اند آقای ظریف درمورد برجام گفته اشتباه کرده، برداشت غلطی است و اصلاً نقل‌قول غلطی از ایشان انجام شده است. آقای ظریف چیزی در آنجا در مورد برجام نگفته؛ حتی شاهد آن را هم می‌آورند که کری و مونیز به من گفته بودند که راه‌هایی داریم که این مشکل را حل کنیم مثل همین قانون بویینگ.
در چنین شرایطی است که تأکید کریمی‌قدوسی بر این‌که ظریف به اشتباه خود در برجام و مذاکرات هسته‌ای اعتراف کرده، بیش از پیش تأمل‌برانگیز می‌شود. با این حال نکته حایز اهمیت دیگری که نعمتی نیز به آن اشاره کرده و بلافاصله پس از انتشار اخبار اولیه در روز چهارشنبه گذشته، ازسوی فاطمه سعیدی، نماینده اصلاح‌طلب تهران نیز مورد تأکید قرار گرفت، لزوم برخورد با اقدام غیرمتعارف نماینده مشهد در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس است. به‌ویژه آن‌که این هیأت در یکی دو ماه اخیر بیشتر زمان خود را به موضوع اظهارنظرها، توییت‌ها و نطق‌های محمود صادقی، نماینده مردم تهران درباره حساب‌های قوه قضائیه و یاشار سلطانی اختصاص داده و جالب آن‌که در بیشتر موارد نیز این نماینده را متخلف دانسته و اقدامات او را که در یک مورد صرفاً به طرح سوال درباره حساب‌های قوه قضائیه مربوط می‌شد و در موردی دیگر مربوط بود به حمایت لفظی از یک خبرنگار، خارج از حیطه وظایف نمایندگی‌اش تشخیص داده اما اقدام کریمی‌قدوسی در افشای سخنان محرمانه وزیر امور خارجه هنوز با واکنشی ازسوی این هیأت روبه‌رو نشده است. بماند که سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس با بیان این‌که انتشار اظهارات محرمانه منتسب به ظریف باید در دستورکار هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان قرار گیرد، تصریح کرد: اگر وزارت امور خارجه شکایتی داشته باشد، این هیأت باید به ‌آن رسیدگی کند؛ به‌ویژه این‌که آقای کریمی‌قدوسی در جلسه نبوده و براساس شنیده‌ها مطلبی را گفته که صدر و ذیل آن حذف شده است.
این درحالی است که حتی برخی از اعضای کمیسیون امنیت ملی نیز اقدام کریمی‌قدوسی را نادرست می‌دانند و انتقاداتی را علیه این نماینده نزدیک به جبهه پایداری مطرح کرده‌اند. در این میان محمدابراهیم رضایی گفت: بیان محتوای یک جلسه محرمانه در بیرون توسط هرکسی که باشد، خلاف شرع و اخلاق است. همچنین نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی در این رابطه اظهارنظر و اقدام نماینده مشهد را برخلاف منافع ملی ارزیابی کرده و می‌گوید: این‌که یک نفر با برداشت خود اسناد و مدارکی را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد، رویه‌ای برخلاف منافع ملی است. این برداشت شخصی است که مطرح شده؛ حال این‌که چه کسانی از آن نفع می‌برند یا بیرون و داخل چگونه از آن استفاده می‌کنند، در آینده مشخص می‌شود و مسئولیت آن با کسی است که مطرح کرده است. کمالی دهقانی همچنین درباره اظهارات کریمی‌قدوسی در مورد این‌که فایل صوتی اظهارات منتسب به ظریف را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد، گفت: این کار درست نیست و خلاف قانون است. هر کسی مسئول رفتار خودش است و اگر قطعا ایشان این کار را انجام دهد، مسئولیت با خودش است. البته فایل صوتی به هیچ عنوان منتشر نمی‌شود؛ مگر آن‌که کمیسیون تصمیم بگیرد که هنوز کمیسیون تصمیمی برای انتشار فایل ندارد.
این اظهارنظرها درحالی مطرح می‌شود که کریمی‌قدوسی همچنان مصر به اکران فیلم جلسه کمیسیون امنیت است و ظهر روز گذشته نیز پس از آن‌که موفق به این کار نشد، به خبرنگاران وعده داد که برای اکران فیلم باید تا فردا منتظر بمانند و این مسأله به‌زودی محقق خواهد شد. با این حال آنچنان‌که دهقانی نیز تأکید کرد، برخی از اعضای کمیسیون امنیت ملی از رفتار کریمی‌قدوسی ناراضی هستند و به این دلیل قرار است موضوع در نشست نوبت بعدازظهر این کمیسیون مطرح شود و حال باید منتظر بمانیم که سرنوشت اکران فیلم کریمی‌قدوسی علیه برجام و ظریف که فعلا از سوی هیأت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توقیف شده، به کجا خواهد رسید!

About Author

asanews@j

asanews@j

اخبار مشابه

۰ دیدگاه

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

دوست دارید دیدگاه خودتون رو به اشتراک بزارید؟

نوشتن دیدگاه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *