جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ | 2018 Friday 25 May        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

تحمیل هرگونه تصمیمی بر ملت بومی یک سرزمین از سوی افکار عمومی محکوم است

آساخبر: دوغان برمک، رئیس سابق فدراسیون علوی ترکیه و ادوارد کوریکان، وکیل بین المللی و تحلیل گر مسائل حقوقی از کانادا دو تن از چهره های ضدصهیونیستی شرکت کننده در ششمین کنفرانس بین المللی افق نو که طی روزهای اخیر با شعار "قدس پایتخت همیشگی فلسطین" در مشهد برگزار شد، در امتداد برنامه های این کنفرانس سفری به تبریز داشته اند و در نخستین روز حضور خود در این شهر در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به گفت و گو با آنها پرداختند.

تحمیل هرگونه تصمیمی بر ملت بومی یک سرزمین از سوی افکار عمومی محکوم است
اردیبهشت ۲۵
۲۲:۵۷ ۱۳۹۷

دوغان برمک، رئیس سابق فدراسیون علوی ترکیه و ادوارد کوریکان، وکیل بین المللی و تحلیل گر مسائل حقوقی از کانادا دو تن از چهره های ضدصهیونیستی شرکت کننده در ششمین کنفرانس بین المللی افق نو که طی روزهای اخیر با شعار “قدس پایتخت همیشگی فلسطین” در مشهد برگزار شد، در امتداد برنامه های این کنفرانس سفری به تبریز داشته اند و در نخستین روز حضور خود در این شهر در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به گفت و گو با آنها پرداختند.

دوغان برمک با بیان اینکه ششمین کنفرانس بین المللی افق نو با موضوع قدس شریف در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در این کنفرانس ۶۰ شخصیت ضدصهیونیستی از ۲۲ کشور جهان حضور داشتند و تاریخچه شکل گیری رژیم اشغالگر قدس از اهم موضوعات مطرح شده در آن بود.

وی اضافه کرد: ماحصل این کنفرانس این شد تا در مورد سه موضوع به اتفاق نظر برسیم و در روزهای آتی بیانیه پایانی این کنفرانس منتشر و اطلاع رسانی خواهد شد.

برمک ادامه داد: ایالات متحده آمریکا از همان سالی که اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید، تصمیم بر آن گرفت تا دنیا را بصورت تک قطبی اداره گرفت، حالا آنکه کشورهایی چون روسیه و چین مخالف تک قطبی بودن دنیا هستند و در ششمین کنفرانس بین المللی افق نو بر چند قطبی بودن دنیا تاکید شد.

این فعال حقوق بشر ترکیه همچنین گفت: قدس شریف، دومین موضوعی بود که در این کنفرانس مطرح شد، شهری که برای ۴ میلیارد مسیحی، یهودی و مسلمان مقدس می باشد و هرگز شهری با این پشتوانه غنی، به صهیونیست ها تسلیم نخواهد شد و به این نتیجه رسیدیم که این شهر باید بصورت مشترک اداره شود و حتی چندین سال پیش نیز سازمان ملل چنین تصمیمی گرفته اما عدم اتفاق نظر بین کشورهای عربی بر سر این موضوع سبب شد تا این موضوع تاکنون اجرایی نشود.

وی تصریح کرد: حتی دنیا و جوامع یهودی نیز دیدشان نسبت به جنبش و نهضت صهیونیست منفی است.

ادوارد کوریکان، وکیل بین المللی و تحلیل گر مسائل حقوقی نیز طی سخنانی در این نشست اظهار کرد: پروژه کلی جهان صهیونیست و تمامی ناامنی های منطقه خاورمیانه نشات گرفته از انگلیس است.

وی با اشاره به اینکه ایدئولوژی صهیونیسم با چاپ کتابی در سال ۱۸۹۰ شروع شد، افزود: نخستین همایش صهیونیسم در سال ۱۸۹۶ در سوئیس برگزار شد و در آن زمان اکثر یهودیان موافق ایدئولوژی صهیونیسم نبودند و معتقد بودند با این کار اساس دین یهودیت آسیب می بیند.

کوریکان همچنین گفت:  این یک پیمانی است که پس از جنگ جهانی اول، انگلیس با بریتانیا می‌بندد تا در منطقه خاورمیانه خلل ایجاد نماید و تصمیم بر آن می شود تا این خلل توسط رژیم صهیونیستی انجام شود.

وی ادامه داد: در سال ۱۹۱۶ انگلیس و لابی صهیونیستی جلسه ای برگزار می کنند و در این نشست بحث تجزیه خاورمیانه مطرح می شود و فرانسه، دو کشور لبنان و سوریه را می خواهد و شخصی بنام شیخ حسین در جهت کمک به تامین منافع انگلیس، فرانسه و هم پیمانانشان در این منطقه شورش بپا می کند.

این محقق مسائل حقوقی اضافه کرد: در سال ۱۹۱۷ اقدامات پشت پرده بسیاری اتفاق می افتد که در نهایت بیانه ای توسط لورد بلفورد که فردی ضدصهیونیست بود، صادر و قرار می شود آشیانه ای برای قوم یهود در فلسطین ایجاد شود و همچنین در این بیانه آمده است نباید هیچ آسیبی به مردم بومی منطقه برسد.

وی افزود: در بند سوم این بیانیه بر صیانت از حقوق یهودیان تاکید شده بود و اسناد این اقدامات بعد از فروپاشی شوروی فاش می شود.

کوریکان خاطر نشان کرد: تحمیل هرگونه تصمیمی بر ملت بومی یک سرزمین از لحاظ افکار عمومی و حقوق بین‌الملل به رسمیت شناخته نمی‌شود و این اولین باری نیست که رژیم صهیونیستی چنین اقدامی را انجام می‌دهد و در کارنامه آن تجاوز به سرزمین‌هایی چون لبنان و اورگان وجود دارد.

وی همچنین گفت: در کنفرانس بین‌المللی افق نو بیش از ۶۰ سخنران با افکار متفاوت و مستقل سخنرانی کردند که نقطه‌ی مشترک تمامی این مباحث در محکومیت اسراییل بر جنایتی که علیه فلسطین انجام می‌دهد، است.

این محقق مسائل حقوقی در پایان تاکید کرد: باید با ساختن زیرساخت‌ها صدای این اتحاد را به گوش جهان برسانیم که صدایی وجود دارد که مخالف جنایاتی است که همه روزه در فلسطین انجام می‌شود.

About Author

asanews@gt

asanews@gt

اخبار مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *