جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ | 2018 Friday 25 May        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

درنخستین نشست خبریِ «ایرج شهین باهر» شهردار تبریز عنوان شد

تا امروز بهترین نوع تعامل را با اعضای شورای اسلامی شهر داشته ایم / بهترین عملکرد را با کمترین هزینه در قبال تبریز۲۰۱۸ داریم/ همۀ پروژه های نیمه تمام شهری فعال است

آساخبر: امروز، چهارشنبه درب های سالن کنفرانس ساختمان مرکزی شهرداری تبریز، بعد از هفت سال به روی خبرنگاران گشوده شد تا ایرج شهین باهر، شهرداری لقب بگیرد که افتخار شکستن این طلسمِ نشست خبری به نام او زده می شود. 

تا امروز بهترین نوع تعامل را با اعضای شورای اسلامی شهر داشته ایم / بهترین عملکرد را با کمترین هزینه در قبال تبریز۲۰۱۸ داریم/  همۀ پروژه های نیمه تمام شهری فعال است
اردیبهشت ۲۷
۰۱:۲۹ ۱۳۹۷

اولین نشست خبری شهردار کلانشهر تبریز در سال ۹۷

شهردار تبریز در سخنان مقدماتی خود گفت: شهرداری مجموعه ای است که بیشترین تعامل را با مردم دارد و برای ارتقای مشارکت آن ها در ادارۀ شایستۀ شهر نیازمند احیای اعتماد عمومی هستیم و در این راستا شهرداری سیاست شفاف سازی را برگزیده و در چارچوب آن گام برمی دارد.

ایرج شهین باهر گفت: در گذشته اتفاق هایی افتاده که اعتماد عمومی نسبت به شهرداری را سلب و دیوار بی اعتمادی ها را بلند و بلندتر کرده است. ما برای فروریختن این دیوار از رسانه ها کمک می خواهیم و در قبال این معاضدت، اطمینان می دهیم که نسبت به مسئولیت هایمان پاسخگو باشیم.

وی با بیان اینکه مدیران شهرداری در دوره جدید، چیزی برای کِتمان کردن ندارند و باید عملکردشان شفاف باشد، افزود: ما برای خدمتگزاری این مسئولیت را پذیرفته ایم و اعتقاد داریم که با همراهیِ مردم می توانیم گام های بزرگی برای رفاه شهروندان و توسعه شهر برداریم. با این ذهنیت جایی برای پنهان کاری وجود ندارد و شفافیت می تواند عاملی برای ارتقای مشارکت عمومی باشد.

وی با اشاره به برخی تحرک فعالان سیاسی علیه مدیران شهری و برنامه های آنان اظهار کرد: دنیا عرصه قدرت است و اساساً احزاب و گروه های سیاسی بر مبنای همین فلسفه شکل گرفته اند اما من فردی سیاسی نیستم و شهرداری را بیشتر از آنکه نهادی سیاسی بدانم، نهاد خدماتی و اجرایی می شناسم. احساسم این است که گاهاً به بخش هایی به صورت غیرواقعی و غیرمنصفانه پرداخته می شود و علیرغم اینکه انتشاردهندگانِ این نقدهای مخرب از واقعیت ها مطلع هستند، در جهت تامین منافع حزبی و رقابتی خود دست به این کار می زنند. این شیوه از فعالیت ها از قبل بوده و در دوره ما هم رخ خواهد داد اما از رسانه های حرفه ای انتظار می رود که نقد سازنده را وجهه همت خود کنند و ما هم آماده ایم پاسخگو باشیم و مشکلات را اصلاح کنیم.

شهین باهر گفت: این حتمی است که برخی ها با حضور من در شهرداری مخالف و برخی دیگر موافق هستند. بعضاً هم مبنای این مخالفت ها و موافقت ها شخصی است اما برای ما آنچه که اهمیت دارد رضایت مردم است و در طول شش ماه گذشته نیز سعی کرده ایم برنامه های مدیریت شهری را با خواست های مردم منطبق کنیم.

وی افزود: نمی توانیم برخی از مشکلات نظیر بدهی ها، موانع درآمدیِ ناشی از رکود اقتصادی، تعداد زیاد پرسنل شهرداری و حجم زیاد پروژه های نیمه کاره را انکار کنیم اما سعی می کنیم با مشکلات کنار بیاییم چون مجبور هستیم با همین شرایط شهر را اداره کنیم.

 

عملکرد تبریز۲۰۱۸

اولین نشست خبری شهردار کلانشهر تبریز در سال ۹۷

شهردار تبریز با اشاره به پایتختیِ گردشگریِ این کلانشهر در جهان اسلام طی سال میلادیِ جاری افزود: در کنار همۀ مشکلاتی که اشاره شد با رویداد تبریز۲۰۱۸ هم درگیر هستیم. سعی می کنیم کالبد شهر را آماده نگه داریم و برخی کارها را به رغم اینکه هزینه هایی برای ما تحمیل می کند، انجام دهیم. ادعا می‌کنم با کم ترین هزینه بهترین عملکرد را دربارۀ تبریز۲۰۱۸ داشته ایم، هرچند که این اقدامات محدود بوده است.

شهین باهر اضافه کرد: ۲۰۱۸ شروعی برای ماست و هر مسافری با خاطره خوب تبریز را ترک می کند، مبلغّی برای تبریز خواهد بود تا ۱۰ پانزده نفر دیگر، تبریز را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند.

لزوم پاسخگویی

شهردار تبریز ادامه داد: در چنین شرایطی درخواستم از رسانه ها این است که انتقاد واقعی را در دستور کار خود قرار دهند. ما هم از اینکه در معرض نقد قرار بگیریم فراری نیستیم بلکه اعتقاد داریم باید نسبت به مسئولیت هایمان پاسخگو باشیم.

وی افزود: شهرداری صدها مدیر دارد که همگی باید پاسخگو باشند و من به عنوان شهردار مسئولیت همه آنها و عملکرد آنها را بر عهده می گیرم اما قرار نیست از آنها در برابر نقص هایی که دارند، بیخود دفاع کنم.

شهردار تبریز گفت: من از عملکرد خوب دفاع می کنم و اگر مشکلی وجود داشته باشد باید پاسخگو باشیم و در اصلاح مشکلات تلاش کنیم. تا امروز این رفتار را داشته ایم و امیدواریم از این به بعد و با کمک رسانه ها اشتباهات احتمالی در آینده را اصلاح کنیم تا همۀ برنامه ها و اقدام ها با نظرات مردم منطبق باشد.

 

فلسفله جابجایی مدیران

شهردار تبریز در ادامه این نشست خبری دربارۀ فلسفۀ جابجایی مدیران شهرداری گفت: جابجایی ها برای دستیابی به موقعیت ایده آل است. ما با هیچ کس شرط نکرده ایم که تا پایان عمر مدیریتیِ ما مدیر خواهند ماند. هر آن امکان تغییر مدیریتی وجود دارد و حتی خود من در معرض تغییر هستم.

وی افزود: هر مدیری در راستای اهداف و برنامه های مدیریت شهری نتواند کار کند، حتی اگر عمر مدیریتی او یک روز باشد، تغییر خواهد یافت.

شهین باهر با بیان اینکه خود را اسیر حاشیه ها نمی کنم، خاطرنشان کرد: تمامی انتصاب های من در راستای اهداف تعریف شده است و در این تغیر و تحول ها توانمندی افراد مد نظر است.

وی افزود: ممکن است قبل از تصمیم نهایی درباره تغییری، از دیگران نظرخواهی کنم و یا هماهنگی هایی داشته باشم اما معتقدم مدیرانِ فراوانی در بدنۀ شهرداری وجود دارد که به دلایل مختلف در حاشیه مانده اند. من در تغییرات سعی می کنم ضمن توجه به این موضوع، دست به جوانگرایی هم بزنم و در عین اهمیت دادن به تجارب افراد، از متخصص ها استفاده کنم.

شهردار تبریز گفت: در مجموعه شهرداری مدیر تحمیلی نداریم چون امکان کار کردن با این دسته از مدیران وجود ندارد.

 

پروژه های عمرانی

وی دربارۀ آخرین وضعیت پروژه میدان آذربایجان گفت: این پروژه فعال بوده و تا امروز تعطیل نشده است.

در این بخش از نشست خبری شهردار تبریز از حسین منیری فر رئیس سازمان عمران شهرداری خواست در این باره توضیح بیشتری بدهد. او هم گفت: این پروژه سه مسیر اصلی دارد. یکی از این مسیرها از میدان آذربایجان به سمت پاسداران و بالعکس است که بدون برگزاری مراسمی، زیر ترافیک رفت.

وی افزود: دو مسیر دیگر شامل محور فرودگاه به سمت میدان جهاد از داخل کانال و محور جداگانۀ بالعکس است. تمام کارهای این دو مسیر هم انجام شده و تا کمتر از سه ماه دیگر به اتمام خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان عمران شهرداری تبریز گفت: در سطح خود میدان ۵/۶ کیلومتر جدول گذاری انجام شده و برای نمای میدان هم پروژه جدایی تعریف کرده ایم که پس از تصویب کمیته فنی اجرا خواهد شد اما به جهت فعال بودن کارگاه این پروژه، هر روز چهره میدان آذربایجان در حال تغییر است.

 

پرهیز از پروژه های ویترینی

شهین باهر در بخش دیگری از این نشست خبری به سوال های متعدد مردم از او با این مضمون که چرا پروژه اساسی در تبریز تعریف و اجرایی نمی شود، اشاره و اضافه کرد: من نمی خواهم پروژه های دوره قبلی مدیریت شهری را زیر سوال ببرم چون عضوی از شورای چهارم بودم اما معتقدم باید روی پروژه هایی متمرکز شد که نیاز واقعی مردم را مرتفع کند هرچند چنین پروژه هایی، در معرض دید عموم و ویترینی نباشند.

وی افزود: ما دنبال کارهای تبلیغاتی نیستیم و پروژه هایی که در چشم باشند را تعقیب نمی کنیم اما بر این باوریم که باید پروژه هایی مثل ساماندهی مسیل آب های سطحی در دستور کار قرار بگیرد و یا به دنبال احداث پارکی باشیم که اهالی محل آن را مورد استفاده قرار دهند.

شهردار تبریز گفت: به توسعه متوازان شهر و توزیع عادلانه امکانات شهر اعتقاد و نسبت به برخورداری محلات مختلف از سرمایه گذاری شهرداری تاکید داریم.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر سعی می کنیم پروژه های نیمه تمام را به اتمام برسانیم. به عنوان مثال شاید اگر اعتباراتی را که در چهار ماه آخر سال گذشته برای اجرای پروژه هایی مثل مقبره الشعراء، میدان آذربایجان و مرکز همایش های بین المللی گذاشتیم را به پروژه تازه ای مثل یک روگذر بزرگ اختصاص می دادیم، آن روگذر اکنون آماده افتتاح بود.

وی تاکید کرد: با همین نگاه اکنون همه پروژه های نیمه تمام شهر که از دوره های قبل نیمه تمام مانده بود، فعال است.

شهردار تبریز با اشاره به برنامه ریزی جهت آسفالت ریزی و لکه گیری معابر تبریز اظهار کرد: تاکنون بارش ها اجازه آسفالت ریزی را نمی داد اما با بهبود وضعیت جوی در برنامه داریم که تمام معابر اصلی و فرعی تبریز را آسفالت ریزی کنیم.

وی گفت: در اجرای این برنامه تا جایی پیش خواهیم رفت که در پایان طرح، اگر شهروندی چاله ای پیدا و عکس آن را ارسال کند، جایزه دریافت خواهد کرد.

شهین باهر گفت: این جایزه از جیب معاون خدمات شهریِ منطقه ای پرداخت خواهد شد که قصور کشف شده، در حوضه استحفاظی ایشان شناسایی شده است.

 

درد ۴۰ ساله حاشیه نشینی

اولین نشست خبری شهردار کلانشهر تبریز در سال ۹۷

شهردار تبریز در پاسخ به سوالی دربارۀ برنامه شهرداری جهت ساماندهی بافت حاشیه نشین تبریز هم اظهار کرد: اراضی حاشیه نشین تبریز مانند بافت های مشابه در کلانشهرهای دیگر اغلب متعلق به دولت و جزو اراضی ملی است. طبیعی است که هیچ سرمایه گذاری راغب به حضور و سرمایه گذاری در چنین زمین هایی نخواهد بود. این مشکلی است که از سی ۴۰ سال قبل وجود داشته اما تاکنون حل و فصل نشده است.

وی ادامه داد: ما پیگیر مرتفع شدن این معضل از طریق رایزنی با مقامات دولتی هستیم چون اعتقاد داریم امروز بافت حاشیه نشین بهترین راه منتفع شدن سرمایه گذارانِ حوزه ساخت و سازهای انبوه است زیرا شهرداری به متقاضیانِ سرمایه گذاری در این بافت ها پروانه رایگان اعطا و در تملک اراضی هم کمک می کند ضمن اینکه دولت وام های با نرخ کارمزد پایین را به سرمایه گذارانِ این بافت ها پرداخت می کند.

شهردار تبریز با بیان اینکه ما از چند جبهه موضوع حاشیه نشینی را دنبال می کنیم، افزود: مذاکره با یک شرکت معتبر و موفق تُرک، رایزنیِ موازی با انبوه سازان بومی و نیز تعریف برخی پروژه های تسهیل گر مانند مسیرگشایی های جدید و یا افزایش کاربری های عمومی مانند ایجاد میادین فوتبال و پارک های محله ای از جملۀ این فعالیت هاست که امیدواریم نتیجه بخش باشد.

به گفته وی، برنامه احیای بافت فرسوده هم در دستور کار شهرداری تبریز است و در همین چارچوب احیای بلوک ۵/۲ هکتاری چوخورلار با تملک ابنیۀ واقع در آن به زودی استارت خواهد خورد.

 

بدنبال درآمدهای پایدار

اولین نشست خبری شهردار کلانشهر تبریز در سال ۹۷

شهردار تبریز همچنین در پاسخ به سوالی دربارۀ رویکرد مدیریت جدید شهری دربارۀ تحقق درآمدهای پایدار گفت: مهم ترین منشاء درآمدهای پایدار شهرداری کمک های مردم در قالب نوسازی واحدهای تجاری و مسکونیِ خود، عوارض اخذ پروانه ساخت و جریمۀ ماده ۱۰۰ است اما بیشترین درآمد ما در شش ماه گذشته از محل صرفه جویی و مدیریت منابع حاصل شده است.

وی اضافه کرد: همزمان به دنبال وصول مطالبات گذشتۀ شهرداری از اشخاص حقیقی و حقوقی هستیم ضمن اینکه با پیگیری تخصیص سهم دولت در برخی موارد سعی می کنیم نیازمندی های شهر برطرف شود.

شهین باهر بر آموزش رانندگان اتوبوس های واحد و تاکسی جهت تکریم مسافران نیز تاکید کرد و از اجرایی شدن برخی برنامه های تازه در این حوزه از جمله الزام رانندگان به پوشیدن لباس های متحدالشکل خبر داد.

وی به دستور اخیر استاندار مبنی بر لزوم تخلیۀ خانه های تاریخی نیز اشاره کرد و گفت: سعی می کنیم تمام خانه های تاریخی که در اختیار شهرداری است را تخلیه کنیم اما باید توجه داشت که برخی از این خانه ها به مجموعه هایی واگذار شده که خارج کردن آن ها نیازمند تدبیر و تعامل است.

 

 

 

 

 

About Author

asanews

asanews

اخبار مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *