سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ | 2018 Tuesday 20 March        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

موارد ناشایست از کولاک قزوین و امداد و اسکان

موارد ناشایست از کولاک قزوین و امداد و اسکان
بهمن ۱۵
۱۴:۳۳ ۱۳۹۶

خلیل غلامی

دو خودرو عازم فومن شدیم و به رغم هشدارهای پلیس راه و راهداری، عزم‎مان لذت بردن از زمستان جنگلی بود. چرا نمی‎توان این هشدارها را جدی گرفت؟ به دو دلیل: الف) نقاط ضعف راهداری در امداد جاده‎ای به مردم انتقال داده می‎شود. با توجه به این نقاط ضعف، هشدارها هر سال شدیدتر و گاه اغراق‎آمیزتر می‎شود، تا جایی که نمی‎توان تصویر واقعی از وضعیت هوا در زمستان داشت. و ب) پلیس و راهداری باید لذت مردم از سفر زمستانی را لحاظ بکنند. من به عنوان عکاس و عاشق طبیعت، هرگز به هشدارهای راهداری توجه نکرده‎ام، چرا که می‎بایست خانه‎نشین می‎شدم و لذت برف و کولاک را از پشت پنجره درمی‎یافتم: مثل خیلی از کسانی که ترس از برف و کولاک خانه نشین‎شان کرده.

هشدارهای راهداری و پلیس باید شامل حس لذت بردن مردم از برف و بوران باشد و گرنه بی‎پاسخ خواهد ماند. مواردی که من به عنوان عکاس و خبرنگار از گرفتاری در این کولاک از نزدیک دیدم، نشان دهنده‎ی این است که نقاط ضعف در امداد جاده‎ای و جاده سازی مردم و ماموران دولتی را دچار عصبیت و خشونت می‎کند. گرچه راهداری با آغاز فصل زمستان رژه‎ی خودروهای خود را به نمایش می‎گذارد، اما این رژه‎ها بیش‎تر به ویترین خبری شباهت دارد تا کارایی واقعی.

  1. در نخستین مورد از مسافرت ما، ماموران راهداری با روشن کردن تایرهای فرسوده مسافرین را به جاده‎ی قدیمی تبریز به زنجان هدایت کردند. در کل مسیر تبریز تا فومن، همه‎ی آزادراه‎ها بسته بود و جاده‎های قدیمی باز. یعنی گرفتاری در آزادراه‎ها بیش‎تر از جاده‎های قدیمی‎ست و باز کردن‎شان دشوارتر. مردم خیال می‎کنند اتوبان‎ها امن‎تر از جاده‎های قدیمی‎ست، ولی شواهد نشان دهنده‎ی این است که امداد در اتوبان‎ها گاه غیرممکن می‎شود. امکانات سوخت و غذا به مراتب بدتر از جاده‎های قدیمی‎ست.
  2. مردم به هشدار راه‎داری‎ها به اعتنا هستند؛ چون اعتمادی به این هشدارها ندارند. و این باعث کند شدن عملیات آزادسازی جاده‎ها می‎شود. درگیری‎های خشونت‎بار مسافران با ماموران به کرات قابل مشاهده بود. اگر که ماموران راهداری و پلیس تلاش خستگی ناپذیر از خود نشان می‎دادند، اما مهندسی جاده سازی و کمبود دستگاه‎های امداد، همه را کلافه کرده بود. زمانی که چند دستگاه نمک پاش در بین خودروها گرفتار می‎شود، صحنه‎ای‎ست که هم ماموران و هم مردم را خشمگین می‎سازد.
  3. سنگ‎های بتنی بزرگی که وسط جاده کار گذاشته بودند تا جاده شکل اتوبان به خود بگیرد، باعث شده بود باد همه‎ی برف‎های کوه و دشت را روی جاده پر بکند. این موانع بتنی همه‎ی برف‎ها را در وسط جاده تلنبار می‎کرد، طوری که دستگاه برف روب راهداری نمی‎توانست کاری از پیش ببرد. تصاویر نشان می‎دهد که همه‎ی برف‎های منطقه روی جاده فرش شده است.
  4. اسکان مردم در مساجد در این وضعیت نه چندان شایسته، کاری خوب بود. اما مساجد چندان آمادگی برای برخورد با مردمی که شبانه از برف خود را نجات داده و به مسجد پناه آورده‎اند، ندارند. آذوقه در حد تامین یک یا دو روز داده می‎شد، جوانان هلال احمر تا حد خستگی شدید در امر کمک‎رسانی از خود کارایی نشان دادند؛ بسیجی‎ها در این کار به امدادگران یاری رساندند؛ تقریبا اغلب اسکان یافته‎ها از وضعیت امداد سریع راضی بودند؛ اما لباس شخصی‎ها در بین جمعیت نفوذ کردند و با نیت‎های شوم خود، مزاحم مردم در مساجد شدند. از آن جایی که مردم به این مزاحمت‎ها عادت کرده‎اند، کم‎تر کسی اعتراض می‎کرد. کسانی بودند که شبانه با چراغ قوه مزاحم خواب بانوان شدند. به اسم این که موهای سرشان دیده می‎شود، دست از سرشان برنمی‎داشتند. یکی از این افراد، مامور شهرداری بود.
  5. از صبح ساعت شش مردم را به زور بیدار کردند که صبحانه بخورند، وگرنه بی‎آذوقه می‎ماندند.
  6. هر دم شایعه می‎شد که راه باز شده و باید بساط‎شان را جمع کنند و راه بیافتند. کسی پاسخ‎گوی رسمی نبود که مردم را از ریختن سر ماموران راهداری و پلیس خلاص بکند.
  7. مورد جالب و به یاد ماندنی، بازی دورهمی نیروهای امدادگر و یاری رسان، اعم از هلال احمر، بسیج، دختران دانشجو و برخی مسافرین بود. به رغم خستگی همه، و با وجود اعتراض یکی از لباس شخصی‎ها، خنده و شادی موجب آرامش نسبی شد.

تصاویر بیش تر در این زمینه را با لینک های زیر پی گیر باشید:

گزارش تصویری از اسکان و امداد مسافرین کولاک

گزارش تصویری از کولاک و راه بندان در جاده قزوین به رشت

About Author

khalil gholami

khalil gholami

اخبار مشابه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *