چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | 2018 Wednesday 25 April        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

رئیس سازمان بهزیستی کشور؛

پیشگامی آذربایجان‌‌شرقی در غربال ژنتیک ازدواج

آساخبر: رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در ماده 75 قانون برنامه ششم غربالگری ژنتیک ازدواج را اجبار کردیم که استان آذربایجان شرقی در این زمینه پیشتاز است.

پیشگامی آذربایجان‌‌شرقی در غربال ژنتیک ازدواج
بهمن ۱۹
۱۶:۰۰ ۱۳۹۶

محسنی بندپی در مراسم افتتاحیه ساختمان اداری و پروژه های بهزیستی شهرستان ورزقان در دهه مبارک فجر با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی در دولت تدبیر و امید راهبردهای علمی و نقشه راه دقیقی برخاسته از علم و تخصص را تبیین کرده است، ابراز کرد: تلاش می‌کنیم خدمات بهزیستی را استاندارد کرده و کیفیت ببخشیم و با شرکای اجتماعی یک ارتباط منطقی فراهم کنیم تا وضعیت امروز را نسبت به مهار و کنترل آسیب‌ها قدم‌های اساسی را برداریم.

وی با بیان مسئولین سنگین سازمان بهزیستی افزود: در احکام برنامه ششم بیش از ۳۰ بار نام سازمان بهزیستی در تولیت و تصدی مقابله و کنترل آسیب‌ها و معلولیت‌ها و استاندارد کردن خدمات عنوان شده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، گسترش کمی و کیفی اورژانس اجتماعی را از اهداف سازمان بهزیستی دانست و خاطرنشان کرد: اورژانس اجتماعی یک مرکز فوریت های اجتماعی است، نگاه ما به سلامت اجتماعی از سال های پیشین بود که در جهت کاهش مرگ و میر مادران و کودکان زیر یک سال و پنج سال و افزایش امید به زندگی تلاش کردیم اما از مفهوم سلامت اجتماعی غفلت کردیم که افزایش طلاق و اعتیاد و کاهش سن اعتیاد و زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی و مشاهده کوکان کار را در پی داشته است.

معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: اورژانس اجتماعی در سال ۱۳۷۸ راه اندازی شد تا در بحران‌های فردی و خانوادگی و اجتماعی دخالت تخصصی کند و در کاهش طلاق و خودکشی‌ها ورود پیدا کند اما هفت یا هشت سال متوقف شد که با مطرح شدن در هیات دولت، رئیس جمهور تأکید کردند تا در برنامه ششم توسعه به آن پرداخت شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه یکی از نقاط بسیار کلیدی در قانون برنامه ششم، پیشگیری از معلول‌زایی در کشور است، گفت: در ماده ۷۵ قانون برنامه ششم غربالگری ژنتیک ازدواج را اجبار کردیم که استان آذربایجان شرقی در این زمینه پیشتاز است.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز مشاوره ۱۴۸۰ تصریح کرد: سال گذشته به ۹۰ هزار نفر مشاوره تلفنی رایگان از طریق این مرکز داده شد که امسال توسعه پیدا کرد.

بندپی ابراز کرد: اورژانس اجتماعی در ۱۱ شهرستان استان آذربایجان شرقی راه اندازی شده است و از ۱۵ فروردین ماه سال آینده، نیروهای تخصصی در رشته های روانشناسی، مددکاری و علوم اجتماعی در شهرستان ورزقان نیز جذب خواهد شد.

About Author

asanews@fa

asanews@fa

اخبار مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *