شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ | 2018 Saturday 24 March        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

افتخار از آن کی‎ست

افتخار از آن کی‎ست
بهمن ۲۳
۱۷:۱۴ ۱۳۹۶

خلیل غلامی

به دور و برمان نگاه کنیم، چه کسی مایه‎ی مباهات است؟ از بین آشنایان و دوستان و خانواده به چه کسی افتخار می‎کنید؟ اساسا معیار افتخار کردن چیست؟

ابتدا به چیزهایی اشاره کنیم که قطعا نمی‎تواند معیار افتخار باشد. از بین آن‎ها می‎توان به ثروت، پست و موقعیت اداری و شهرت اجتماعی اشاره کرد. ثروت خود به خود افتخار کردنی نیست، علی‎الخصوص در ایران ثروت‎های بادآورده و اختلاس‎ها، افتخاری معکوس نصیب این قشر کرده است. اگر که مگسان دور شیرینی جمع می‎شوند و برخی سودای چنین ثروتی را در سر داشته باشند، ربطی به افتخار ندارد. مدیر بودن یا داشتن پست و مقام اداری هم خود به خود افتخاری ندارد. وزرا یا وکلا نمایندگان قانونی مردم‎اند تا رفاه و آرامش اجتماعی را تثبیت بکنند. همه‎ی این مدیران و صاحب منصبان به کسان دیگر افتخار می‎کنند که در زیر اشاره می‎کنم. در ایران همین مورد هم حرکت معکوس دارد: کسانی که به صاحب منصبی می‎رسند از فیلترهای رنگارنگ و باورنکردنی می‎گذرند. فیلترهایی که مبنا و اساس‎اش استعداد نیست. کسی که استعداد دارد فرصتی برای رصد فیلترها ندارد و در نخستین گذرگاه جا می‎ماند. شهرت اجتماعی اما در کشور ما دردسرساز است. کسی که به واسطه‎ی استعداد یا حرفه‎اش به جایی رسیده که برای مردم محبوب شده و طرف‎دار می‎یابد، به لطایف الحیل خاموش یا بایگانی می‎شود. جامعه‎ی ما به مشاهیرش افتخار می‎کند، ولی نمی‎تواند علنی بشود. کسی که به شهرت مردمی می‎رسد دردسرها آغاز می‎شود.

اگر در یک کلام بخواهم معیار افتخار کردن را خلاصه بکنم، می‎توانم به “اصل تولید” اشاره بکنم. به کسی می‎توان افتخار کرد که تولید دارد. این تولید در هر عرصه‎ای می‎تواند تحقق یابد. آموزگار، پزشک، هنرمند، مهندس، دانشجو و غیره. تولید کننده کسی‎ست که برای مردم و جامعه‎اش چیزی تازه می‎آورد و در دسترس عموم قرار می‎دهد و آن موجب رفاهی متزاید می‎شود. تولیدات از ایده‎ها ریشه می‎گیرند و در عرصه‎ی تلاش محقق می‎شوند. پس کسانی که صاحب ایده‎اند به تولید می‎رسند و مدیران و وکلا باید بستر این تولید را فراهم آورند.

هنرمند از جمله کسانی‎ست که صاحب ایده است و در تلاش برای تحقق آن است. در واقع، محقق شدن ایده، همان تولید است. یک هنرمند همیشه مایه‎ی مباهات است. او هر لحظه در حال تولید است. از عکس گرفته تا نمایش و موسیقی و غیره برای مردم قدرت اندیشیدن مهیا می‎کند. جامعه‎ی بدون الهام و تخیل گور خود را می‎کند. در جامعه رو به افول، شهرت‎های کاذب جای هنرمندان و آموزگاران و پزشکان و نظریه‎پردازان را می‎گیرد و روز به روز بر سر مردم آوار می‎شوند: از مردم ثروت می‎اندوزند و بر شانه‎های مردم راه می‎روند.

دوباره به دور و بر خود نگاهی بیندازیم و از کسانی که به امر تولید می‎پردازند یاری جوییم و به کار او افتخار بکنیم. و از کسانی که از تولیدات دیگران و دست مایه‎های‎شان نشخوار می‎کنند و خود را جا می‎زنند، تبری جوییم؛ و هم از کسانی که ادای تولید کنندگان را درمی‎آورند و کاری غیر از تقلید و کپی آثار دیگران ندارند. آموزگارِ کارمند، پزشکِ کارمند، فیزیکدانِ کارمند، هنرمند کارمند، و فیلسوف کارمند کسانی‎اند که حرف تازه ندارند و لاجرم از رفتار و گفتار دیگران استفاده می‎کنند. اینان مراقب سر برج هستند تا ادراریات ماهانه‎ی خود را دریافت کنند.

About Author

khalil gholami

khalil gholami

اخبار مشابه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *