شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ | 2018 Saturday 24 March        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

با وجود تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس مبنی بر رایگان شدن هزینه های آب و برق و گاز مدارس از سال آینده در شهرستانعلی آباد کتول رخ داد:

جمع آوری کنتور آب مدرسه به دلیل بدهی! ‏

صبح امروز مامور اداره آب شهرستان علی آباد کتول بدون اطلاع مدیریت و عوامل اجرایی مدرسه اقدام به جمع آوری کنتور آب هنرستان تربیت بدنی شهرستان علی آباد کتول نمودند و این در حالی بود که تعدادی از دانش آموزان در سرویس بهداشتی مدرسه بودند!

جمع آوری کنتور آب مدرسه به دلیل بدهی! ‏
بهمن ۲۴
۱۳:۱۳ ۱۳۹۶

آسا خبر/ وحید حاج سعیدی/: امروزه کمتر خانواده ای را می توان که با درس و کتاب و مدرسه بیگانه باشد. چرا که اکثر خانواده ها دارای فرزند دانش آموز هستند و یا کسانی که هم فرزندان شان بزرگتر شده اند ، احوال درس نوه های خود را جویا هستند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که وزارت آموزش و پرورش یکی از وزارتخانه هایی ایت که ضریب نفوذ و در برگیری آن در جامعه اگر ۱۰۰ نباشد، نزدیک به صد است. از برآیند گفتار فوق نیز چنین بر می آید که اکثر خانواده های ایرانی از شرایط مدارس و نحوه اداره شدن آنها اطلاع کامل دارند و با وجود اینکه در بخشنامه ها صراحتاً دریافت هر وجهی از والدین دانش آموزان غیر قانونی تلقی می شود، همگان می دانیم که اداره مدارس با سرانه ناچیز و خنده داری که وزرات واریز می کند، عملاً ممکن نیست و این سرانه حتی کفاف ابتدایی ترین نیاز مدرسه را نمی دهد و اداره مدرسه با وجوهاتی که والدین در قالب کمک به مدرسه پرداخت می کنند، میسر است.

بر همین اساس یکی از دغدغه های دائمی مدیران مدارس نحوه پرداخت هزینه های جاری مدارس به ویژه قبوض آب و برق و گاز است که همواره یکی از اصلی ترین معضلات در آموزش و پرورش بوده و هست. اما خوشبختانه بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس مقرر شد در سال اینده مدارس از پرداخت آب و برق و گاز معاف شوند.

جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگارتسنیم  اظهار کرد: با تصویب کمیسیون تلفیق مجلس تمام مدارس کشور از پرداخت ‏هزینه‌های آب، برق و گاز از ابتدای سال ۹۷ معاف شدند‎.‎

در واقع دولتمردان با مشاهده معضلات و گرفتاری های مدارس این تصمیم منطقی را اتخاذ نموده و باری ‏از دوش مدیران مدارس برداشتند. ‏

اما ظاهراً در برخی از شهرستان ها نوع نگاه ها و تصمیمات مدیران شهرستانی با دغدغه های دولتمردان تفاوت های اساسی و ماهوی دارد و نقداً برخورد قهریه را خوشتر از تعامل و مدارا و رعایت اصول اخلاقی و انسان دوستانه می دانند.

در همین راستا صبح امروز ماموران اداره آب و فاضلاب شهرستان علی آباد کتول بدون اطلاع مدیریت و عوامل اجرایی مدرسه اقدام به جمع آوری کنتور آب هنرستان تربیت بدنی شهرستان علی آباد کتول نمودند و این در حالی بود که تعدادی از دانش آموزان در سرویس بهداشتی مدرسه بودند!

هر چند رعایت قانون و اجرای نص صریح قانون امری منطقی و پسندیده است ولی قطع آب بر روی دانش آموزانی که صفر تا صد هزینه های مدرسه را تقبل می کنند با هیچ منطق و قانونی سازگار نیست و به نوعی دهن کجی به نظام آموزش و پرورش و بی حرمتی به مقوله علم و دانش است. در واقع تاوان ناهماهنگی در توزیع بودجه و کمبود بودجه و سرانه مدارس را نباید مدیر مدرسه یا دانش آموزانی بدهند که فقط و فقط برای کسب علم و یادگیری رفتار های پسندیده اجتماعی پای به مدرسه گذاشته اند.

جا دارد فرماندار و سایر مسئولان محترم شهرستان به جد پیگیر این قضیه باشند تا شاهد چنین کج سلیقگی هایی در سطح مدارس که به نوعی زیر سوال بردن سایر خدمات دولت است، نباشیم.

 

About Author

asanews@vhs

asanews@vhs

اخبار مشابه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *