سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ | 2018 Tuesday 20 March        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

مادر زن نیست

مادر زن نیست
اسفند ۱۸
۱۳:۳۰ ۱۳۹۶

خلیل غلامی

زن برای ما وجود ندارد و یا در مفهومی انتزاعی معنای فساد و تحریک کننده را دارد. مادر نمی‎تواند زن باشد، چون جرم‎اش دشوار می‎شود؛ چون حقوقی برای او نداریم، پس او در هوا زندگی می‎کند. او در پس تعاریف بی‎محتوای ما نفس می‎کشد. مادر بودن مفهومی جز ادبیات فانتزی و بی‎مصرف نداشته است. مادر موجودی‎ست که می‎زاید و هر سال تبریکات فراوان نثارش می‎شود و بقیه‎ی روزها را باید به پخت و پز بپردازد. اگر که او در کنار مردان تلاش می‎کند، هم چنان مادری‎ست با قلبی مهربان. زنی که هم سان با مرد کار می‎کند، باز هم مادر است. او اگر بچه هم نداشته باشد، باز هم مادر است. اگر شوهر نکند، باید نقش مادر به خود بگیرد. مادر صفات بی‎پایانی دارد که یکی‎اش بچه‎دار شدن است. یکی دیگر، بی‎ادعا بودن‎اش است. او باید خاموش باشد. وگرنه جای پای‎اش را از مادر بودن به زن بودن تغییر می‎دهد. او مسؤولیت‎هایی دارد از قبال شوهر و فرزندان‎اش که بر عهده‎ی هیچ کس دیگر نیست. او ناموس خانواده است که تعصب‎اش به پسران خانه نیز می‎رسد. مادر دایره‎ی نامحدود تجاوزات و خون‎خواهی‎هاست. شکل و رفتار او حریم و حرمت خانواده است. او نه نام دارد و نه هویت اجتماعی. هویت او فقط در حریم خانواده معنا دارد. او مایملک خانه است؛ بیرون از خانه مجرم است.

مادر موجودی‎ست که زن بودن‎اش جرم است. زن بودن مستوجب حق و حقوق است. او نمی‎تواند زن باشد. مادر باید “قلب”ی باشد با امکانات کم و مسؤولیت‎های نامحدود. مادر باید بار خانه را به دوش بکشد با اختیارات محدود. مادر مرد‎ی‎ست که حقوق مرد را دارا نیست. زن بودن‎اش برای او گران تمام می‎شود. چون صدای اعتراض او به گوش برخی‎ها سنگینی می‎کند. مردم به گوش بزرگ‎ترها گوش می‎دهند و هر ساله موجودی را پاس می‎دارند که حق و حقوقی برایش قائل نیستند. مادر مردی‎ست که جملات نامفهوم و با قلب‎هایی سرشار از عشق نثارش می‎شود. بزرگ‎ترها یاد داده‎اند که مادر ما زن نیست. زن بار منفی دارد. زن مترادف و تجسم خیلی چیزهای بد است.

تعاریف ما از مادر به ادبیات خلاصه می‎شود. و ادبیات ما تهی‎ست، بی‎مصرف است: ادبیاتی که تهی‎ست همه چیز را تهی می‎کند. چیزی برای مادر صرف نمی‎کنیم که حاکی از هویت اجتماعی و فردی‎اش باشد. همه‎ی جمله‎هایی که بیان شده را جمع کنید و قضاوت بکنید که آن گاه مادر کی‎ست. متن‎های به اصطلاح ادبی ما را در نثار مادران به دقت بخوانید و این که به کجای اجتماع و مردم می‎چسبد، اندیشه بکنید:

– مادر ای زیباترین شعر خدا

– می‎دانیم اگر به هنرمندانه‎ترین زبان عالم امکان هم فریاد بزنیم نمی‎توانیم درصدی از حجم مهربانیت را حکایت کنیم.

– مادر، مدار اصلی دایره حقیقت جریان زندگی است.

– آنان که مادر را خدای خود پندارند/ کفرش به کنار! عجب خدایی دارند.

– او انسانی است که پروراننده و روح جامعه است.

– مادرم هستی من ز هستی توست. تا هستم و هستی دارمت دوست.

– مادر مواظب جوانه‎هاست: آسمانا جوانه های امید ما را دریاب؛ حتی اگر زودرس روییده باشند!

– روز من به جای طلوع خورشید از لبخند مادرم شروع می‎شود.

– مادرعزیزم من هرگز بهشت را زیرپایت ندیدم زیرپای تو آرزوهایی بود که از آن گذشتی.

هنر ما، ورزش ما، علم ما و ادبیات ما در سطح بی‎مصرف در جا می‎زند. همه‎ی معرفت ما در سطحی از بی‎معنایی و نامفهومی در جا می‎زند بی این که پرسشی یا چالشی تولید بکند. همه چیز به شکل صوری و فرمالیته انجام می‎گیرد، مثل همین روز مادر.

About Author

khalil gholami

khalil gholami

اخبار مشابه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *