سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ | 2018 Tuesday 20 March        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در کنگره بین‌المللی حکیم نظامی گنجوی مطرح کرد؛

اشعار نظامی گنجوی، ایران پیش از اسلام و پس از اسلام را وحدت می‌بخشد

آساخبر: /خبرنگار:طالبی/ حجه الاسلام سید محمدعلی آل هاشم صبح امروز( دوشنبه) در کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی در تالار معلم تبریز اظهار کرد: حکیم نظامی را بی‌شک باید در شمار شاعران برجسته شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان دانست.

اشعار نظامی گنجوی، ایران پیش از اسلام و پس از اسلام را وحدت می‌بخشد
اسفند ۲۱
۱۳:۰۴ ۱۳۹۶

آل هاشم ادامه داد: به جرأت می‌توان گفت که نظامی در سرودن لحظه‌های شادکامی بی‌همتاست، زبانش شیرین واژگانی نرم و لطیف و گفتارش دلنشین است.

امام جمعه تبریز اضافه کرد: شاعر بزرگی که به اخلاق پایبند بود و هیچ‌گاه عریان و بی‌پرده سخن نگفته است، در پاکی اخلاق و تقوا نظیر حکیم نظامی را در میان تمام شعرای عالم نمی‌توان پیدا کرد.

وی تصریح کرد: در تمام دیوان نظامی، لفظ رکیک و یک سخن زشت پیدا نمی‌شود و حتی یک بیت هجو از اول تا آخر زندگی بر زبان این شاعر بزرگ جاری نگشته است.

وی نظامی گنجوی را استاد مسلم در شعر غنایی و داستان‌های عاشقانه و ادب فارسی دانست و افزود: این شاعر برجسته در پایان قرن ششم هجری توانست شعر تنفیلی را در زبان فارسی به تکامل برساند و علاوه بر پنج گنج، دیوان  قصاید و غزلیاتی نیز دارد و اغلب قصایدش در وعظ و حکمت سروده است.

حجه الاسلام آل هاشم همچنین گفت: حکیم نظامی گنجوی به غیر از شاعری و سخنوری در علوم عقلی به ویژه در فلسفه، منطق، ریاضیات و نجوم هم سرآمد بوده است.

وی ادامه داد: علاوه بر آن این شاعر حیکم در علوم نقلی نظیر قرآن، اخبار، فقه و احادیث تبحر و مهارت کامل داشته است.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به اینکه اشعار نظامی گنجوی در توحید و استدلال بر یگانگی خداوند تأکید داشت، افزود: به‌طوری که مثنوی‌های پنجگانه این شاعر بزرگ با استدلال ها و تعبیرات مختلف بر این موضوع تاکید شده و این موضوع سبب شهرت جهانی او شده است.

وی خاطر نشان کرد: مهارتی که نظامی در تنظیم و ترتیب منظومه های خود به‌کار برده، باعث شد که به‌زودی شاعران از آثار او تقلید کنند، حال آنکه تعداد کسانی که از آثار این شاعر برجسته تقلید کرد‌ه‌اند، بسیار است.

امام جمعه تبریز در خصوص مقام علمی حکیم نظامی گنجوی بیان کرد: مقام علمی این شاعر اندیشه ور در شرق و غرب زبانزد همگان است، بطوری که با مروری بر آثار نظامی گنجوی اهتمامش به کسب دانش های زمان مشاهده می‌شود.

وی اضافه کرد: نظامی از شاعرانی است که باید در شمار ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان بدانیم.

وی ادامه داد: نظامی از سخن گویانی است که همانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد و تکمیل سبک و روشی خاص دست یابد، اگرچه داستان‌سرایی در زبان فارسی به‌وسیله نظامی شروع نشده اما تنها شاعری که تا پایان قرن ششم توانسته شعر تمثیلی را به حد اعلای تکامل برساند همین شاعر برجسته است.

نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: مهارتی که نظامی در تهیه و ترتیب منظومه های خود به‌کار برده است، باعث شده تا شاعران دیگر از آثار وی تقلید کنند.

وی با اشاره به علاقه شدید شاعران ترک به آثار حکیم نظامی گنجوی گفت: به‌طوری که تاریخ مثنوی سرایی در ادبیات ترکی را با نام نظامی پیوند زده‌اند و حتی اغلب مثنوی‌های ترکی صد ساله اخیر در پیروی، استقبال و ترجمه از  خمسه نظامی سروده شده است.

وی یادآور شد: علاوه بر ترجمه لیلی و مجنون نظامی به زبان ترکی، در ادبیات ترکی، منظومه‌های تقلیدی بسیاری سروده شده‌اند که اغلب از لیلی و مجنون نظامی الهام گرفته‌اند.

وی تشبیهات و توضیحات نظامی را زیبا، هنرمندانه و بسیار خیال انگیز خواند و افزود: این شاعر برجسته ایران زمین در تصویر جزئیات طبیعت و حالات بسیار تواناست و انتخاب الفاظ و کلماتش بسیار مناسب است.

امام جمعه تبریز تأکید کرد: اشعار نظامی گنجوی با سرچشمه فرهنگ ایرانی، ایران پیش از اسلام و پس از اسلام را وحدت می‌بخشد.

بایستی هر فرد نخبه را بی‌توجه به ملیت، زبان و مذهب وی ارج نهمیم

رحیم شهرتی‌فر، معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با حضور در کنگره بین‌المللی حکیم نظامی گنجوی اظهار کرد: اهالی کره زمین فراتر از مذهب، نژاد و ملیت، بلکه به حکم انسانیت باید در کنار هم باشند و تمام تلاش خود را برای کنار گذاشتن تکثرها و رسیدن به وحدت و همدلی به‌کار بندند.

شهرتی‌فر ادامه داد: بهره‌گیری از کلام نغز و آثار بزرگانی چون مولانا، نظامی، حافظ، سعدی، شهریار و صدها ستاره فروزان آسمان فرهنگ و ادب این سرزمین می‌تواند ما را در نشان دادن قدمت و اصالت فرهنگی سرزمینمان به سراسر دنیا یاری کند.

شهرتی‌فر تصریح کرد: نظامی گنجوی هزاران بیت سراسر حکمت خود را به زبان فارسی سروده که این موضوع ناشی از رواج این زبان در دربار و بین شعرا و افراد برجسته عصر بوده است.

وی اضافه کرد: اکنون پس از گذشت سالیان سال و کشمکش‌های تأسف بار فراوانی که بین ملیت‌ها و قومیت‌ها و صاحبان زبانها صورت گرفته، باید به این نتیجه رسیده باشیم که ضمن ارج نهادن به مشاهیر سرزمین خود، هر فرد نخبه، فرهیخته، دانشمند و محققی را بی‌توجه به ملیت، زبان و مذهب وی و فقط به دلیل تأثیرگذاری مثبت آثارشان از نظر علمی، اخلاقی و انسانی قدر بدانیم و ارج نهمیم.

شهرتی فر همچنین گفت: نظامی در گنجه که زمانی از قلمرو سلسله سلجوقیان که ترک زبان بودند، به دنیا آمد و با آثار فخیم و ارزشمند خود قرنهاست که میاه مباهات ایران و ادبیات فارسی است.

وی ادامه داد: شکوه اندیشه و سخنان حکیمانه نظامی تا اندازه است که تمامی اندیشمندان بر این باورند اگر چنین شاعری در هر جای دنیا و در هر زبان، مرام و مذهبی می توانست چنین آثار گرانسنگی خلق کرده و از خود به یادگار بگذارد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: بنابراین باید با پاسداشت نظامی گنجوی و ترویج اندیشه‌های متعالی و زنده نگه داشتن نام و یادش کوشش شود.

وی تاکید کرد: نظامی عارف بزرگی است که با آثاری چون مخزن الاسرار رمز آفرینش انسان و تعالی وی را بازگو می‌کند و تقلیدش به دین و مذهب او را از شاعران هم عصر خود متمایز کرده است و سبب شده از نفس پرستی در امان بماند.

شهرتی فر اضافه کرد: اگرچه نظامی شاعری افسانه سرا و داستان پرداز است و در منظومه های بی‌بدیل خود از عشق مجازی سخن می‌گوید اما عفت، پاکدامنی و تعالی فکری وی به حدی است که در هیچ جای آثار ارزشمندش سخنی خلاف ادب و عرف وجود ندارد، حال آنکه این شاعر بزرگ لازمه عشق مجازی را پاکدامنی می‌داند و بیزاری خود را از آلودگی ابراز می‌دارد.

وی همچنین گفت: برگزاری چنین کنگره هایی به منظور بزرگداشت بزرگان علم و ادب سرزمینمان و در کنار آن توجه به اتحاد و وحدت ملی و فراملی بسیار حائز اهمیت است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: امروزه در سایه پیشرفت علم و ارتباط گسترده انسانها در جای جای دنیا، ترجمه آثار به هر زبانی ممکن بوده لذا درک مفاهیم این آثار حائز اهمیت است.

وی در پایان تصریح کرد: این کنگره ها باید ضمن ادای دین نسبت به فرهیختگان کشور باید وسیله‌ای برای اتحاد، همدلی و نشر اندیشه‌های ارزشمند صاحبان آثاری باشد که جهان شمولند و در قید و بند مرزهای جغرافیایی، مذهبی و سیاسی نمی‌گنجند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در کنگره بین‌المللی حکیم نظامی گنجوی

هر ایرانی باید بتواند سرمایه‌های ملی خود را معرفی کند

مسلم اورنگی، دبیر کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی در خصوص اهداف برگزاری این کنگره گفت: این کنگره در جهت ارزش‌گذاری و معرفی حکیم نظامی گنجوی، شاعر پارسی‌گوی ایران اسلامی که نه تنها دارای روش و سبکی جداگانه است بلکه تأثیر شیوه این شاعر بزرگ بر فرهنگ و ادب فارسی بی‌نظیر است.

وی با اشاره به نامگذاری ۲۱ اسفند ماه به عنوان روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی نامگذاری شده است، افزود: در این راستا کنگره بین‌المللی حکیم نظامی گنجوی کوشیده با دعوت از نظامی شناسان و مشاهیر ادب فارسی ایرانی و سایر کشورهای اسلامی بتواند با کمک‌گیری از نهادهای بین‌المللی یک روز را در طول سال بنام این شاعر بزرگ در سطح جهان ثبت نماید.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان آذربایجان شرقی در ادامه، شاعران و اندیشمندان را سرمایه فرهنگی کشورها خواند و گفت: هر ایرانی علاوه بر محافظت از سرمایه‌های خود باید بتواند با معرفی سرمایه‌های ملی خود، گفتمان کشورمان ایران را که گفتمان الهی، اسلامی، صلح و دوستی است به جهانیان معرفی کند.

وی ادامه داد: حال آنکه برگزاری چنین کنگره‌هایی بهترین فرصت برای معرفی داشته‌های فراملی کشور عزیزمان ایران است..

اورنگی خاطر نشان کرد: حکیم نظامی گنجوی علاوه بر اینکه شاعری بزرگ و پرآوازه است؛ توجه ویژه‌ای به مضمون‌های اخلاقی و اندرزی داشته و فردی زاهد، حکیم و عارف بوده و بررسی آثار ارزشمند وی می‌تواند الگویی برای نسل جدید باشد.

وی با بیان اینکه بزرگترین داشته و سرمایه ایرانیان اعتقادات الهی، ارزشها و وطنمان است، افزود: باید با هر زبان و قومیت از تمامیت ارضی و هویت خود محافظت کنیم.

دبیر کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی همچنین گفت: این کنگره بیش از یکسال است که توسط جمعی از بزرگان و فرهیختگان استانهای آذری زبان، حمایت های مسئولین استان آذربایجان شرقی و دانشگاه ها و به همت اداره کل آموزش و پرورش این استان شروع شده است.

وی اضافه کرد: در این راستا سایت ویژه‌ای به چهار زبان برای این کنگره راه اندازی و فراخوان مقاله در داخل و خارج کشور آغاز شد.

اورنگی تعداد مجموع مقالات رسیده به دبیرخانه کنگره حکیم نظامی گنجوی را یک هزار و ۱۱۷ مقاله اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۸۲ مقاله به چاپ کامل رسید و در قالب دو جلد کتاب آماده شده است.

وی تقارن کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی با رویداد تبریز ۲۰۱۸ را فرصتی عظیم خواند و ادامه داد: این موضوع نشان از ظرفیت بالای شهر تاریخی تبریز و آذربایجان داشته است.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد با برگزاری چنین کنگره‌هایی بتوانیم دین خود را نسبت به مفاخر و بزرگان ایران اسلامی ادا نماییم.

گفتنی است؛ در ادامه از مجموعه مقالات برگزیده این کنگره که در قالب دو جلد کتاب به چاپ رسیده، رونمایی شد.

مسلم اورنگی، دبیر کنگره نظامی

 

About Author

asanews@fa

asanews@fa

اخبار مشابه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *