دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ | 2018 Monday 23 April        |         آسا = آذربایجان سر ایران

متن خبر :

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هشترود خبر داد:

آغاز کشت بهاره گلرنگ در هشترود

آساخبر: مدير جهادكشاورزي شهرستان هشترود گفت: كشت ديم محصول گلرنگ به صورت بهاره از اوایل فروردین ماه در شهرستان هشترود آغاز شده است.

آغاز کشت بهاره گلرنگ در هشترود
فروردین ۲۱
۲۰:۴۲ ۱۳۹۷

مجید احمدی افزود: میزان و پراکنش نزولات آسمانی در تولید دیم زارها نقش اساسی دارد.

مجید احمدی

وی گفت: در بین گیاهان متداول روغنی، تنها گیاه گلرنگ بومی ایران می‌باشد و ایران به عنوان یکی از مراکز تولید این محصول با تنوع گوناگون شناخته شده است.
احمدی گفت : سازگاری وسیع این دانه روغنی با شرایط مختلف آب و هوایی به اثبات رسیده است و گونه‌های وحشی آن در سراسر کشور مشاهده می‌شود.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان هشترود گفت: گلرنگ یکی از مهمترین گیاهان در تنوع الگوی کشت و پایدار کننده اقتصاد تولید در سیستم‌های کشاورزی مناطق نیمه خشک است و طی تجربیات سالهای اخیر در کشت این محصول در شهرستان هشترود سازگاری گلرنگ با شرایط اقلیمی و خاکهای منطقه بسیار مطلوب بوده بطوریکه استقبال کشاورزان در سالهای اخیرباعت افزایش کشت این محصول در سال زراعی جاری مواجه شده است .
وی خاطرنشان کرد: برای توسعه کشت این محصول روغنی ضمن مساعدت در تهیه بذور با ارقام لیناس ترکیه و رقم محلی اصفهان و راهنمایی و ترویج کشاورزان پیشرو شهرستان، در سال زراعی ۹۷-۹۶ در سطح یکهزار و ۴۰۰ هکتار به صورت کشت بهاره در تعدادی از مناطق شهرستان هشترود کشت شده است.
احمدی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی و بارش‌های مطلوب بهاری پیش‌بینی می‌شود از این سطح بالغ بر یک هزار تن محصول برداشت شود.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان هشترود افزود: کشت گلرنگ در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته ۳۰۰درصد افزایش داشته و شهرستان هشترود در کاشت این محصول رتبه نخست را به خودش اختصاص داده است.

About Author

asanews@gt

asanews@gt

اخبار مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.
لطفا با دقت پر کنید. *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *